Moderní čínské hry - Skákání přes otázky, Informační wrestling, Vykopávání korupčníků, Ekonomický šerm, Mocenský box (rivalita).
Moderní čínské hry - Skákání přes otázky, Informační wrestling, Vykopávání korupčníků, Ekonomický šerm, Mocenský box (rivalita).

 

 Moderní čínské hry - Skákání přes otázky, Informační wrestling, Vykopávání korupčníků, Ekonomický šerm, Mocenský box (rivalita).

Uběhly již čtyři roky od olympijských her v Pekingu, ale i dnes se v Číně hraje řada kuriózních "her". Hlavními protagonisty "bujarých slavností" jsou také některé postavy nejvyšší politické scény. Zde kreslíři humorně ztvárnili některé z nich.

Skákání přes otázky

Na obrázku se čínský úředník schovává za řečnickým pultem před dotazy médií, které na něj doléhají. Nová disciplína říká: pokud nemůžete média kontrolovat, prostě je ignorujte nebo se naučte skákat přes otázky. Když se vás někdo zeptá na převrat v Pekingu a vy jenom trochu potvrdíte, že by to mohla být pravda, můžete se dostat do velkých problémů. Jenom klid, pokud je otázka moc velká a nemáte sílu ji přeskočit, stačí ji prostě ignorovat.

Informační Wrestling

Na obrázku wrestler s přezdívkou Sociální média drží v šachu siláka jménem Cenzura. V současné době nabírají na síle internetová sociální média, která, zdá se, v poslední době v Číně začínají zastupovat státní tiskové agentury, které zamlčují veškerá důležitá témata v zemi.

Internetoví cenzoři se musejí potýkat a držet krok s rychlým klábosením občanů, kteří používají svůj kousavý žargon, jímž slangově pojmenovávají úředníky a věci, o kterých diskutují, aby se vyhnuli nechápavým robotům, kteří jsou nastaveni, aby mazali určitá slova. Síla uživatelů sociálních sítí je již schopna přemoci celou armádu cenzorů.


Nemožnost kontroly blogové sféry ukázala právě nedávná záplava textů komentujících zvěsti o pokusu o převrat v Pekingu. Ústřední orgány nebyly schopny je dostat pod kontrolu – minimálně neuspěly v začátku, když diskuse vypukly.

Vykopávání korupčníků

Na obrázku nakopává Číňan s tričkem nadepsaným Wu-kchan komunistického kádra do vzduchu. Obrázek naznačuje nedávné události okolo 20titisícové rybářské vesnice v jihočínské provincii Guangdong. Obyvatelé Wu-kchanu vyhnali z vesnice všechny zkorumpované komunistické úředníky, kteří jim rozkradli majetky, a státní policejní složky, které zatknuly jejich vesnický výbor a ve vězení nechaly zavraždit jednoho jejich zástupce.

Po dva týdny trvajícím obléhání policejními silami režim v zásadě souhlasil s většinou požadavků protestujících, mezi nimi i s právem místních obyvatel zvolit si své vlastní zástupce ve svobodných volbách.

Ekonomický šerm

Na obrázku šermíř propichuje bublinu na trhu s nemovitostmi. Čínský režim vsadil svoji existenci na pokračující hospodářský růst. To znamená, že dělá všechno možné, aby HDP rychle rostl vzhůru. Podle této politiky nechali úředníci vystavět takzvaná „Města duchů“ plná prázdných budov, zatímco ceny nemovitostí strmě stoupaly, což je trend, který, jak se zdá, nabírá opačný směr. Čínská bublina na trhu s nemovitostmi se není schopna nadále vyhýbat tržním silám, které se snaží bublinu protrhnout.

Mocenský box (rivalita)

Na obrázku boxují čínští kádři v tradičně vojensky zelených uniformách, obrázek inspirovaly nedávné zvěsti o probíhajícím puči v Pekingu. Policejní šéf Čou Jung-kchang a stranický tajemník megapole Čchung-čching ambiciózní politik Po Si-laj zašli v soupeření o moc uvnitř komunistické strany tak daleko, že pravděpodobně naplánovali ozbrojený převrat v zemi, který nakonec 19. března spustil pouze samotný Čou Jung-kchang, protože Po Si-laje již jejich znepřátelená frakce dala do vyšetřovací vazby.

Opoziční strana, současná vládnoucí frakce prezidenta Chu Ťin-tchaa a premiéra Wen Ťia-paa, si na svoje protivníky došlápla již koncem minulého roku, kdy nechala vyšetřovat pobočníka Po Si-laje, policejního ředitele Wang Li-tüna pro korupci. Následně byli sesazeni Wang Li-tün, Po Si-laj a nakonec údajně také Čou Jung-kchang, který se pokusil o převrat, při jehož potlačení bylo zatčeno na 3 000 členů jeho frakce.

 

Čtěte také:

Čína: Konec jedné vládní frakce – tři členové politbyra údajně zatčeni

Čínští internetoví cenzoři si dávají oraz. Cenzurované výrazy nyní slouží k mocenskému boji uvnitř strany

Čína: Vrchní velitel policejních složek Čou Jung-kchang pravděpodobně prohrál boj o moc

Převrat v Pekingu! tvrdí bloggeři. Nesmysl, píší státní média