Toto je druhá část třídílné série Dr. Jingduan Yanga věnované zdravému spánku. (čtěte 1. část)

20100417_zdravie_spanek
Spánek je výsledkem přirozeného rytmu oběhu energie. O 23. hodině je jinová energie (čchi) nejsilnější a je to pro tělo ideální čas vrátit se k odpočinku, obnově a doplňování. (Photos.com)

Spánek je výsledkem přirozeného rytmu oběhu energie. O 23. hodině je jinová energie (čchi) nejsilnější, a to je pro tělo ideální čas vrátit se k odpočinku, obnově a doplňování. Lidé by proto neměli zůstávat po jedenácté večerní vzhůru. Je to rovněž čas, kdy si tělo vytváří jangovou energii (čchi), která poskytuje energii potřebnou pro fyzické a duševní aktivity v průběhu dne. 

Čchi těla a krev procházejí ve dne i v noci každým orgánem a ty vyživují. Různé noční časy mají na různé orgány větší či menší vliv. Například mezi první a třetí hodinou ranní je krev a čchi nejsilnější v játrech a jejich meridiánech (energetické sítě naplňující funkci jater). Proto je pro normální funkci tohoto orgánu nezbytné, abychom v tuto dobu spali.

V čínské medicíně nesou játra neuvěřitelný náklad zodpovědnosti, a to na poli fyzickém, duševním i citovém. Energie jater usměrňuje náladu, zažívání, menstruaci, snění, zrak, „přepínač“ spánku a bdělosti a hladký tok energie po celém těle. Má na starosti strategické plánování i realizaci a vyživuje všechny pojivové tkáně od vazů až po nehty.

Játra jsou na záporné emoce, jako jsou zlost a zášť, nesmírně citlivá. Pokud se lidé o játra dobře nestarají, snadno se rozčílí a nechají vyvést z míry. Takže teď vidíte, jak vážné následky bude mít, pokud nebudete spát v čase, kdy máte.

Dalším důležitým orgánem, který čchi a krev vyživují, jsou plíce. Ty jsou nejsilnější od třetí do páté hodiny ranní. Plicní soustava se stará o dodávání kyslíku do těla, obranu proti infekcím a výživu pro kůži. Také pomáhá regulovat metabolismus vody a potravy.

Když jste citově rozrušení, jíte špatný typ stravy, jste vystaveni znečištěnému životnímu prostředí nebo máte infekci, to vše narušuje vaše orgánové systémy a meridiány a může vést k poruchám spánku.

Například pokud nemáte dostatek energie v ledvinách (hlavní zdroj ochlazovací energie), která by vyrovnávala energii v srdci (hlavní zdroj zahřívací energie), nemůžete usnout, protože máte příliš moc zahřívací energie, a to vede k nespavosti.

Pokud není jangová energie v játrech v rovnováze s jinovou energií v játrech, lidé mohou mít noční můry, být náměsíční nebo mohou zažívat syndrom nepokojných nohou. Není-li dostatek čchi ve slezinách a plicích, tělo si nahromaďuje tuk a hlen, který může zablokovat dýchací cesty a vést k obstrukční spánkové apnoi (zástavě dechu, pozn. red.).

A proto jsou poruchy spánku z pohledu čínské medicíny povrchovým projevem hlubší nerovnováhy v tělesných energiích. Tyto nerovnováhy vedou ke zdravotním problémům, jež můžeme často vyřešit pouhou úpravou životního stylu, jako správně jíst, meditovat, cvičit a redukovat stres.

U těch, kdo mají závažnější příznaky, lze vřele doporučit léčbu akupunkturou a bylinkami. Poslední věcí, kterou byste měli dělat, je příznaky maskovat tím, že si vezmete prášky.


Dr. Jingduan Yang je certifikovaný psychiatr a lékař čínské medicíny čtvrté generace. Jeho internetové stránky jsou taoinstitute.com.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Co radí čínská medicína na zdravý spánek (část 1.)

Co radí čínská medicína na zdravý spánek (část 3.)

Tipy pro dobrý spánek

Seriál o nespavosti