Vězni z pracovního tábora ve východní Číně jsou nuceni vyrábět velké množství plyšových zvířátek a dalšího zboží, které se pak prodává na domácím i zahraničním trhu.

20120310_plysaci
Ilustr. foto. (Flickr.com/Jess1820)

Podle informací zveřejněných na stránkách Clearwisdom.net  jsou ženy v Prvním ženském táboru nucených prací v Ťi-nanu v provincii Šan-tung, který se nachází na ulici Ťiang-šuej-čchüan, nuceny ručně vyrábět plyšové žirafy, psy, krávy a koně různých velikostí, které se ve velkém vyváží do zámoří.

Mnoho vězeňkyň údajně patří k lidem praktikujícím metodu pro rozvoj těla a mysli Falun Gong (také známou jako Falun Dafa), kterou komunistický režim na území ČLR již přes deset let tvrdě potlačuje. Lidé věnující se Falun Gongu podle lidsko-právních organizací tvoří největší skupinu politických vězňů v Číně.

Pracovní tábor údajně spolupracuje s provinčními pobočkami nechvalně známého Úřadu 610, které táboru dodávají nové vězeňkyně.

Prodejci dovážejí velkými nákladními vozy balíky tkanin, drátěných konstrukcí a zhutněné bavlny, která se pak přeměňuje na nadýchanou bavlněnou výplň, která se vtlačuje do desítek obřích pytlů. Ty se v době jídelních přestávek nosí po schodech nahoru a dolů... Poté, co se látka a materiály nastříhají, sešijí se, naplní bavlnou a zpracují do konečného produktu, to dělají ženy ve věku okolo padesáti a šedesáti let. Každá má denní kvótu, aby ji splnila, musí pracovat velmi tvrdě. Když se neplní plány, často se pracuje i v noci,“ uvádí anonymní zdroj z Číny.

Podle zprávy se většina výrobků vyrábí pro podnikatelku jménem Paj pocházející z nedalekého města C'-po, která je exportuje a označuje jako vyrobené ve vlastní továrně.  

Aby dozorci ušetřili čas a zvýšili produkci, zadržované ženy mají údajně dovoleno pít jen malé množství vody, aby nemusely často chodit na toaletu. Dokonce si po ulevení nemohou ani umývat ruce a koupání je povoleno jen velmi zřídka, uvádí se na stránkách. Špatné hygienické podmínky mají za následek výskyt bakterií, které se přenáší i na konečné výrobky. 

Kromě plyšových hraček jsou nezákonně zadržované ženy nuceny přeskládávat také krabičky na léky, plést plátěné dekorace do interiérů, kompletovat učebnice, skládat návody na použití léčiv či balit nemocniční váčky na zip. Pracovat se musí každý den, v rychlém tempu a dlouhé hodiny. Kdo nesplní kvótu, musí pracovat přes noc.

Fyzická práce je namáhavá a únavná. „Po pár cestách nahoru a dolu po schodech (s těžkými krabicemi se zbožím) jsou šaty dělnic celé propocené, dokonce i v zimě. Potom, co několikrát denně vybalí a sbalí (krabice), opět se propotí, pot pak uschne, aby se vzápětí zase propotily. Dozorci nikomu nepovolí se v průběhu dne převléct. Na opláchnutí a vyčištění zubů je vyhrazeno pouze deset minut ráno a večer. Dělnice mohou jít každý den na toaletu pouze dvakrát, některé kvůli tomu bolestí i pláčou,“ popisuje zdroj.

Podle něj si lidé v okolí několikrát stěžovali příslušným úřadům a organizacím, ale i když někdo na inspekci přijel, vždy to nahlásili předem a zaměstnanci tábora tudíž měli dostatek času se připravit. Někdy dokonce vězeňkyním v době inspekce nařídili lehnout si na postel a předstírat, že odpočívají.

Praktikující Falun Dafa tvoří největší skupinu politických vězňů na světě. Čítají na stovky tisíc případů,“ uvádí Informační středisko Falun Dafa. Tehdejší předseda Komunistické strany Číny tuto praxi zakázal v roce 1999 ze strachu z její rostoucí popularity. V roce 1999 se Falun Gongu v Číně podle vládních statistik věnovalo přibližně 70 milionů lidí, což bylo o 10 milionů více, než tehdejší počet členů komunistické strany.

V pevninské Číně je oficiálně povoleno jen pět duchovních škol a všechny z nich jsou pevně kontrolovány státem.

Článek byl aktualizován 13.3.2012

zdroj

 

Čtěte také:

Made in China a Made in P.R.C. je jedno a totéž, ale mnozí spotřebitelé to nevědí