
Spekulacemi o budoucnosti čchung-čchingského stranického sekretáře Po Si-laje a jeho blízkého spolupracovníka a místostarosty Wang Li-ťüna se začalo zabývat i mezinárodní společenství.
A to zřejmě i díky zprávám o žádosti Wanga o azyl na americkém konzulátu. Zatímco jsou však pro většinu západních médií oba symbolem boje se zločinem, mnoho Číňanů jim nemůže přijít na jméno.
Profesor Čang Tchien-liang, analytik NTD pro Čínu uvedl: „Mezi názorem světa a Číňanů na osobu Po Si-laje je doslova propastný rozdíl. Hlasy obyčejných Číňanů k nám jednoduše nedoléhají."
Politická kariéra obou začala ještě před příchodem do Čchung-čchingu - Po i Wang se nechvalně proslavili především pronásledováním praktikujících Falun Gongu, duchovního hnutí, které bylo v Číně postaveno mimo zákon v roce 1999 tehdejším prezidentem Ťiang Ce-minem.
Video poskytla Televize NTD
„Pronásledování Falun Gongu bylo vůbec největší Ťiangovou kampaní. A Poovi šlo o to, co nejvíc se Ťiangovi zavděčit. Činy, kterých se dopustil v provinciích Ta-lien a Liao-ning, jsou nepopsatelné," řekl Čang Tchien-liang.
V době Poova vedení byla perzekuce praktikujících v Liao-ningu nejhorší v celé Číně. Ze své pozice guvernéra přímo dohlížel na zařízení jako je pracovní tábor Ma-san-ťia nebo tábor Su-ťia-tchun. Bylo prokázáno, že za Poovy vlády zde došlo k 90 případům mučení a zavraždění vězňů svědomí.
I proto na něj byly v zahraničí podány žaloby, kterým by musel v případě zahraniční cesty čelit.
„Kdekoli by cestoval, musel by čelit žalobám. Praktikující Falun Gongu proti němu vznesli žaloby ve více než 10 zemích, mezi nimi například v USA, Švýcarsku, Německu, na Novém Zélandu či v Austrálii," uvádí Čang Tchien-liang.
Všechny žaloby viní Po Si-laje ze zločinů proti lidskosti, z mučení a genocidy. A právě tato podání jsou také hlavním důvodem rozpaků uvnitř samotné komunistické strany.
Podle amerického diplomatického zdroje zveřejněného Wikileaks se proti Poovu postupu v mocenské hierarchii stavěl i současný premiér Wen Ťia-pao, který Poovi vytýkal především špatnou mezinárodní pověst. Špatné jméno v zahraničí také stálo za Poovým odvoláním do Čchung-čchingu.
Jako Poův podřízený se pronásledování Falun Gongu aktivně účastnil i Wang. V roce 2002 byl velitelem Veřejné bezpečnosti v Ťin-čou. V této pozici zde organizoval například loupeže orgánů vězňům svědomí.
O několik let později vypověděl jeden z bývalých místních policistů, že na vlastní oči viděl, jak byly odebrány játra, srdce a další orgány z ještě živé ženy.
Bývalý pracovník Veřejné bezpečnosti v Ťin-čou televizi NTD sdělil: „Nepoužili žádná anestetika. Rozřízli jí hruď, ani se jim netřásly ruce... Nasadili si roušky a řezali. My (policisté) jsme stáli za nimi a hlídali jsme."
Zjistit podrobnější informace o tom, kolik lidí bylo takovýmto způsobem zabito, je nemožné. Jedno je však jisté: Byl to Wang osobně, kdo vydal rozkaz k zničení Falun Gongu v Ťin-čou.
„Wang Li-ťün, dnes velitel Veřejné bezpečnosti v Čchung-čchingu, nám tehdy dal jasný rozkaz: ‚Zničit je všechny," uvedl bývalý pracovník Veřejné bezpečnosti v Ťin-čou pro NTD.
Čtěte také:
Čchungčchingská kauza: Neúspěšný dezertér Wang zapleten do masového odebírání orgánů
Transplantace: David Kilgour - zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze
Čína: Bývalý tajemník Po Si-laj je v domácím vězení, naznačují zprávy
Čínská vězenkyně svědomí na festivalu Mene Tekel (video)
USA: Poslanecká sněmovna vyzvala Čínu k ukončení pronásledování Falun Gongu
Po Si-laj byl odvolán ze stranického politbyra, jeho žena vyšetřována pro vraždu
Držitel ocenění Mezinárodní svobody tisku odhalil korupci vysokého komunistického tajemníka I.
Začínají se objevovat skandály z rozmarného života Po Si-laje
Byla manželka Po Si-laje jen ženou v domácnosti?
Pád Po Si-laje: Detaily případu podezření z vraždy Neila Heywooda
Po Si-laj byl odvolán ze stranického politbyra, jeho žena vyšetřována pro vraždu
Condoleezza Riceová: Skandál kolem Po Si-laje vyvolává pochybnosti o čínském režimu