Komunistický tajemník nařídil vyslat 70 policejních aut do Čcheng-tu, když americký konzul viděl, že je jeho konzulát obklíčen policejními vozy, okamžitě kontaktoval generálního konzula Gary Lockeho v Pekingu.

Wang Li-tun - bývalý místostarosta a šéf policie ve městě Čchung-čchingu. (screenshot/ YouTube)
Wang Li-tun - bývalý místostarosta a šéf policie ve městě Čchung-čchingu. (screenshot/ YouTube)

Co se přesně stalo v den, kdy Wang Li-ťün uprchl na americký konzulát, zatím není jasné, na čínském internetu se ovšem rychle hromadí mnohé spekulace a komentáře.

Wang Li-ťün je bývalý místostarosta a šéf policie ve městě Čchung-čchingu, donedávna byl také pravou rukou místního vůdce komunistické strany Po Si-laje, který je znám jako extrémně levicový stoupenec tvrdé linie, bojující o vysoké postavení ve vedení země.

Wang byl 2. února neočekávaně sesazen z postu místostarosty a šéfa policie na pozici vedoucího oblasti kultury, vzdělávání a ochrany životního prostředí.

5. února promluvil o důležitosti svých nových pracovních povinností na Čchung-čchingské univerzitě i jinde. Nikdo nečekal, že by mohl hned následujícího dne uprchnout na americký konzulát v nedalekém Čcheng-tu.Následující informace jsou sestaveny z různých zdrojů, které zaplavily internet v Číně. Jejich autenticitu je třeba ještě ověřit, ale již nyní nám dávají možnost vytvořit si detailní představu o celé události.

 

Analýza celé události

6. února poté, co Wang přišel v 17:00 do svého domu, oznámil důstojník, který měl na starosti sledování Wangovy rezidence: "Všechno je normální," a tři ze šesti skupin kontrolního týmu byly staženy. Zbývající tři skupiny byly rozmístěny u přední a zadní části budovy jako záloha. Každá skupina se skládala ze tří důstojníků.Wang pečlivě sledoval situaci z oken svého domu.

O půl hodiny později, když se dohled uvolnil, opustil budovu v přestrojení za starou ženu, nastoupil do předem připraveného vozu s běžnou poznávací značkou, a klidně odjel. Následně nahradil poznávací značku za značku čchung-čchingské policie a spěchal pryč.

Když byl blízko Čcheng-tu, spojil se Wang telefonicky americkým konzulátem v Čcheng-tu prostřednictvím svého mobilního telefonu: „Zde je náměstek primátora města Čchung-čching, Wang Li-ťün. Chci požádat o politický azyl. Brzy dorazím do Čcheng-tu," řekl Wang.

O třicet minut později, kolem 21:00 dne 6. února, vstupuje Wang Li-ťün, náměstek primátora Čchung-čchingu v Čínské lidové republice, na půdu generálního konzulátu USA v Čcheng-tu.

Americký generální konzul Peter Haymond a několik jeho zástupců čekali, než Wang vstoupí do konferenční místnosti. Po svém příjezdu Wang okamžitě požádal o politický azyl. Jako důkaz, že je jeho život v ohrožení, předložil Wang zaměstnancům konzulátu fotografie svého podřízeného (S), který byl tajně zatčen a umučen k smrti, a video o spiknutí Po Si-laje, který chtěl nechat Wanga zavraždit.

Po Si-laj podle videa plánoval odstranit Wanga tak, aby to vypadalo jako sebevražda, autonehoda, zmizení nebo smrt během útěku souvisejícího se spácháním trestných činů. Po dlouhém rozhovoru řekli úředníci Spojených států Wang Li-ťünovi: Přijímáme vaši žádost o politický azyl, ale musí o tom být zpraven Gary Locke, velvyslanec USA v Pekingu, který k tomu musí dát souhlas. Doufáme, že to chápete."

Gary Locke obdržel telefonickou zprávu od generálního konzula v Čcheng-tu ve 23:00 hodin, okamžitě přeposlal podrobnou zprávu do Bílého domu.

Mezitím po ujednání s americkým konzulátem kontaktuje Wang svoji rodinu, aby věděla, že je v bezpečí. Při hovoru používá podle ujednání kódová označení, aby neprozradil důležité informace.

7. února v 5:00 h americký velvyslanec Locke oficiálně oznamuje generálnímu konzulovi v Čcheng-tu, že Bílý dům odmítl Wangovu žádost o politický azyl. Americká vláda Lockeho oprávnila poskytnout Wangovi humanitární pomoc.

V 6:00 se američtí úředníci sešli spolu Wangem na snídani a diskutovali o tom, jak mu pomoci. Wangův vlastní návrh byl vzdát se centrálnímu vedení Čínské komunistické strany (ČKS), ale ne Po Si-lajovi.Wang řekl konzulovi Spojených států: "Právě jsem unikl před politickou vraždou Po Si-laje, to je důvod, proč se skrývám uvnitř amerického konzulátu." Konzul USA souhlasil, že toto je jediné vysvětlení, které bude komunistická strana akceptovat.

7. února v 8:00 hodin (pekingského času) kontaktoval Gary Locke Čínskou komunistickou stranu (ČKS). ČKS okamžitě vyslala zaměstnance Ministerstva státní bezpečnosti letadlem do Čcheng-tu, aby Wanga bezpečně dopravili do Pekingu. Informace poskytnuté Wangem mají sloužit k vyšetřování Po Si-laje, Wang Čchi-fana a jejich mužů.

V 7:00 hodin si bezpečnostní tým střežící Wangův dům uvědomil, že se Wang vytratil. Prostřednictvím pekingského informátora se Po Si-laj již dozvěděl, že Wang utekl na americký konzulát v Čcheng-tu.

Po Si-laj okamžitě nařídil Wang Čchi-fanovi vyslat 70 policejních aut do Čcheng-tu. Když viděl americký konzul v Čcheng-tu, že je jeho konzulát obklíčen policejními vozy, okamžitě kontaktoval generálního konzula Lockeho v Pekingu. Locke následně oznámil, že policie ČKS obklopila americké velvyslanectví ve městě Čcheng-tu.

Rozzlobené vedení ČKS okamžitě nařídilo tajemníkovi provincie S'-čchuan, aby zajistil jak bezpečí Wanga, tak bezpečnost amerického personálu konzulátu. Vyslali s’-čchuanskou národní bezpečnost a policii, aby vykázala čchung-čchingskou policii z Čcheng-tu, a vyčkali příjezdu úředníka z centrálního ministerstva státní bezpečnosti v Pekingu.

Ve 12:00 byla čchung-čchingská policie v čele s Wang Čchi-fanem vykázána z Čcheng-tu.

Ve 14:00 přijel místopředseda ministerstva veřejné bezpečnosti Kuo Čchiang se zaměstnanci čínského ministerstva národní bezpečnosti do Čcheng-tu, aby převzal velení.

V 15:00 uspořádal Kuo Čchiang setkání s Po Si-lajem a požádal ho o vysvětlení.

O hodinu později informoval Kuo Čchiang po telefonu Wang Li-ťüna o zprávě od Chu Ťin-tchaa: „Váš problém bude spravedlivě vyřešen prostřednictvím ČKS, nebudeme obviňovat dobrého člověka, ani nebudeme odpouštět člověku špatnému."

Wang odpověděl, že byl ochoten podstoupit vyšetřování vedené ČKS. Nebudu popírat své zločiny, ale k těm, které nejsou moje, se nikdy nepřiznám. Podávám žalobu na Po Si-laje a jeho rodinu pro korupci," řekl Wang.Od 16:30 do 17:30 se Wang setkal s vedením amerického konzulátu a poskytl Spojeným státům řadu dokumentů.

V 18:00 opustil Wang Li-ťün americký konzulát v Čcheng-tu o své vlastní vůli a sám.8. února v 8:00 byl Wang Li-ťün eskortován do Pekingu místopředsedou ministerstva veřejné bezpečnosti Kuo Čchiangem.

 

 Anglicky

 

Související články:

Čína: Soud s policejním ředitelem začal, v tichosti a za zavřenými dveřmi

Čchungčchingská kauza: Neúspěšný dezertér Wang zapleten do masového odebírání orgánů

Drama z Čchung-čchingu: Informátora Wang Li-ťüna teď vyšetřuje protikorupční výbor

Kanadský premiér se v Číně ocitl uprostřed stranického skandálu