20120207_mlhovina
Intenzivní záření z několika obřích modrobílých hvězd v NGC 3324 vyhloubilo dutinu v okolním plynu a prachu. Z ultrafialového záření z těchto mladých horkých hvězd vznikl oblak barevného plynu. (Jižní evropská observatoř)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tento obraz hvězdokupy NGC 3324, která se nachází asi 7 500 světelných let od Země v jižním souhvězdí Carina, byl pořízen pomocí teleskopu MPG/ESO v chilských Andách.

Řada horkých mladých hvězd zrozených před několika miliony let vyzařuje ultrafialové světlo, které vytváří oblak plynu a prachu zbarvený do karmínových a zelenožlutých tónů. Toto záření v kombinaci s hvězdným větrem vyřezalo v mlhovině dutinu se stěnou pozorovatelnou napravo.

Obrys stěny vypadá spíš jako profil lidské tváře, z čehož vychází název mlhoviny, která byla pojmenována po chilském básníkovi Gabrielovi Mistralovi, jenž byl jako první Jihoameričan oceněn Nobelovou cenou za literaturu. Mistral vyrůstal v Andách.

Různé temné rysy v mračnu jsou způsobeny prachovými zrny, které zakrývají plynnou záři a přidávají tak do celkového pohledu další komplexní prvky.

 

small_United_Kingdom