20120125_cina_tovarna
Vesničané, žijící v průmyslovém parku za městem Čchü-ťing v provincii Jün-nan, se rovněž potýkají se znečištěním na jejich pozemcích a ve vodě vlivem chromu.(Televize NTD)

Ve vesnici čínské provincie Jün-nan se v září minulého roku život 15letého chlapce ocitl v kritickém stavu. Obličej Wu Wen-junga pokryly nádory, které se objevily i na jeho krku.

Wu byl diagnostikován s dvěma odlišnými typy rakoviny brzlíku - leukémie a thymoma .

Nyní leží Wu v nemocnici, připoután ke třem různým hadičkám. Kvůli čtyřem chemoterapickým zásahům přišel o všechny vlasy. Wuův otec dosud nevypátral příčinu, která by vedla k onemocnění jeho syna. Wu Šu-liang má nicméně podezření, že příčinou synovy nemoci je odpad chromu z blízké továrny.

„Když onemocněl, nevěděli jsme, co to je... pozemek naší farmy se nachází hned vedle odpadiště chromu. Továrna dokonce vykopala vedle našeho pozemku kanalizaci na odtok odpadum," sdělil Wu Wen-junga, otec Wu Šu-liang.

Vesničané, žijící v průmyslovém parku za městem Čchü-ťing v provincii Jün-nan, se rovněž potýkají se znečištěním na jejich pozemcích a ve vodě vlivem chromu.

Místní obyvatelé vypověděli, že řidiči ze společnosti Jün-nan Luliang Peace Technology vypustili v blízkosti jejich vesnice hromadu odpadu chromu, která dosahovala objem veliký téměř jako tři patra vysoké budovy.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Když si vesničané stěžovali, že jejich dobytek umírá a že nezvykle vysoký počet místních obyvatel trpí onemocněním rakoviny, jejich pokusy přesvědčit místní úřady byly ignorovány - až do loňského roku, kdy vyšla na světlo zpráva, která odhalila, že více než pět tisíc tun chromu 6 uniklo do řeky Nan-pchan, která je hlavním přítokem do provincie Kuang-tung.

Skupiny zabývající se životním prostředím našly ve vodě množství chromu, které přesahovalo povolenou úroveň o 200 procent. Chrom 6 - což je známý karcinogen - může zapříčinit leukémii, rakovinu prsu, žaludku a jater.

Minulé září zatkli místní úředníci pět lidí za nepovolené vypouštění odpadu a nařídili provozovatelům továrny, aby skončili s produkcí chromu.

Mezitím se otec Wua potýká s placením zdravotního ošetření pro svého syna.

Několik právníků a čínských skupin zabývajících se životním prostředím začali soudní proces, při kterém reprezentují práva obyvatel vesnice, jako je například Wu.

Tento proces předstoupí před soud 23. ledna tohoto roku. Vedoucí aktivista za skupinu Greenpeace  říká, že se stane předvojem pro příští soudní případy, protože toto je poprvé, kdy občanská skupina pro životní prostředí zaujme roli žalobce u soudního procesu ve věci veřejné služby.

„Toto znamená, že pokud se podobné případy vyskytnou v budoucnu, skupiny pro životní prostředí nebo skupiny pro ochranu občanských práv budou moci zastupovat veřejnost bez nutnosti mít hlas zastoupení anebo nezbytné prostředky, aby byly brány na vědomí, nebo se snažily o spravedlnost podle stávajícího soudního systému," říká Ma Tchien-ťie.

Skupina požaduje na společnosti, aby založila fond pro kompenzaci postižených osob, a to ve výši 1,6 milionů amerických dolarů.

small_United_Kingdom

Související články:

Životní prostředí v Číně