20101217_cina_bytyMagnáti zapojení do obchodu s nemovitostmi jsou podle profesora Wanga jedna ze skupin tří hlavních zaujatých skupin, které považuje za příčinu ekonomických problémů Číny. (flickr.com/Phillie Casablanca)

Na výroční schůzi čínské reformy v Pekingu před dvěma týdny navrhl profesor Wang Jü-kchaj z Čínské vládní akademie vytvořit reformu, čímž by se podlomily síly tří hlavních zaujatých skupin, které považuje za příčinu ekonomických problémů země. Profesor Wang říká, že členové těchto skupin, kteří mají z velké většiny kontakty s komunistickou stranou, využili svého postavení pro svůj osobní zájem na úkor veřejnosti.

Podle profesora Wanga se jedná o tyto tři skupiny: vysoce postavení komunističtí činitelé, úředníci působící v monopolizovaných odvětvích a magnáti zapojení do obchodu s nemovitostmi.

Profesor Sun Wen-kuang z oblasti Šan-tung věří, že problém spočívá v tom, že neexistuje žádná dozorčí rada nad tím, jak tito úředníci uplatňují svou moc: „Za posledních šest dekád byli úředníci vždy určováni komunistickou stranou. Zastupitelé veřejnosti jsou zde jen pro ukázku. Veřejnost nemá možnost zúčastnit se jejich zvolení a odvolání, takže ti potom nemají žádná omezení. Moc bez omezení samozřejmě povede ke korupci." 

 

Video poskytla Televize NTD

 

Profesor Wang Jü-kchaj věří, že narušení struktury moci těchto skupin je klíčem k férovějšímu rozdělení bohatství země. Doktor Liou Kchaj-min z Institutu pro soudobé pozorování v Šen-čenu říká, že řešením je vytvořit řádný volební systém: „Politický proces je tím nejdůležitějším řešením, jak se veřejnost může více angažovat. Tento proces zahrnuje mnoho věcí, včetně voleb. Bez nátlaku zespoda zůstanou tyto zaujaté skupiny nedotčeny," říká doktor Liou Kchaj-min.

Profesor Wang Jü-kchaj také chce, aby si čínský režim osvojil mezinárodní normy, jako jsou například snížení tržní intervence ze strany orgánů, zveřejnění majetku úředníků a striktní omezení komunistických funkcionářů a jejich rodinných příslušníků z provozování obchodní činnosti.