Poutač k Papežce. (mdb.cz)
Poutač k Papežce. (mdb.cz)

Městské divadlo Brno si na únor připravilo hned dvě premiéry. Na začátku měsíce února zahájí divadlo sezónu 2012 první letošní premiérou – historickým muzikálem Papežka. Takřka v půli měsíce se diváci mohou zase těšit na tragikomedii Cid.

Historický muzikál Papežka premiérově v Česku

Po úspěšném uvedení muzikálu Papežka ve Fuldě v Německu se režisér Stanislav Moša rozhodl přivést tento úspěšný kus i na prkna MDB. Muzikál, jehož autorem je mladý německý skladatel a textař Dennis Martin, vypráví neskutečný příběh o ženě, která po mnohých peripetiích usedne na papežský stolec. Píše se však deváté století, a to ženám ve významných funkcích nepřeje. Jana, která proto vystupuje jako Jan - nejbližší pomocník zemřelého papeže, logicky nastupuje na jeho místo a stává se papežem Janem Anglicusem. Okamžitě se stane miláčkem prostých lidí. I přes svou funkci se zamiluje, a vše se prozradí v momentě, když se jí narodí dítě. Tajuplný příběh je po staletí opředen mnoha pověstmi a legendami. Dodnes se však neví, zdali papežka Jana skutečně existovala. Většina historiků mluví v této souvislosti o fikci, ať je to tak či tak, příběh Jany se stal legendou.

V hlavní roli diváci uvidí Svetlanu Slovákovou nebo Hanu Holišovou, Petra Gazdíka nebo Roberta Jíchu, Ladislava Koláře, Igora Odříčka, Stano Slováka a mnohé další. Premiéra se uskuteční 4. února 2012 v Městském divadle v Brně.

Cid – tragikomedie o lásce a cti

Cid. (mdb.cz)
Cid. (mdb.cz)

Tragikomedie o konfliktu lásky a cti – Cid patří k základním dílům klasického dramatu v dějinách divadla vůbec. Drama Cid z pera Pierre Corneilla, které řeší konflikt mezi láskou a ctí, čerpá svůj námět z dávných španělských rytířských romancí. Don Rodrigo miluje Jiménu a vypadá to, že brzy vypukne svatba. Idylka však trvá až do té doby, kdy Jiménin otec urazí Rodrigova otce. V souboji o uraženou čest Rodrigo Jiménina otce zabije a Jiména, hnaná rodovou ctí, žádá smrt Rodriga, kterého však i nadále miluje. Rodrigo získá pocty ve válce proti Maurům a vybojuje si titul Cid. Jiména však na smrti Rodriga, i přes svou lásku k němu, trvá. Zvítězí láska nebo rodová čest? Cid v podání MDB slibuje dramatický spád, emoce, ale i dilema mezi láskou, povinností a ctí, které se v dnešní době jakoby vytratilo.

V hlavních rolích se představí Jiří Mach, Evelína Kachlířová, Zdeněk Junák, Viktor Skála, Pavla Vitázková, Petr Štěpán a mnozí další. Premiéra představení proběhne 11. února 2012.

 

Čtěte také:

Brněnské prosincové premiéry – divadla zvou na Tajemství pralesa a Zkrocení zlé ženy

Jekyll a Hyde – strhující souboj dobra a zla v režii Městského divadla Brno