Cenzuru mohly vyvolat zmínky o masakru na Náměstí nebeského klidu a záběry protestů Falun Gongu.

Populární televizní seriál hongkongské produkce byl v pevninské Číně zablokován. Něco takového se už 20 let nestalo.

Komunističtí úředníci seriál hongkongské televize TVB „Když nebe hoří“ zakázali 27. prosince 2011. Za rozhodnutím může stát jak skrytý odkaz na masakr na Náměstí nebeského klidu v roce 1989, tak i transparent volající po rozpadu Čínské komunistické strany (ČKS) v pozadí jednoho záběru.

Tsang Sing-ming, asistent TVB pro vnější záležitosti, řekl Velké Epoše, že jejich firemní agent v Šanghaji je informoval o tom, že Čínský státní úřad pro rádio, film a televizi (ČURFT) nařídil jedenácti vysílacím stanovištím, aby přestaly program vysílat.

Hongkongský deník Apple Daily 28. prosince 2011 přinesl zprávu, podle které se scénárista Chow Yuk Ming otevřeně přiznal, že byl seriál inspirován masakrem ze 4. června 1989. Aby se vyhnul podezřením, posunul dějovou linii do roku 1991.

Děj seriálu se točí kolem čtyř přátel horolezců, kteří vyrazí do hor, ale vrátí se jen tři. O pár let později se odhalí jejich tajemství - ti tři, aby přežili, zabili čtvrtého a snědli ho. 30 dílů telenovely nevypráví přímo o masakru na Náměstí Nebeského klidu v roce 1989, ale krvavé scény popisuje hongkongský tisk jako připomenutí zásahu proti studentům.

Hongkongské noviny Kwong Wah Daily 28. prosince napsaly, že seriál líčí incident na Náměstí nebeského klidu jako velkou událost měnící čínskou společnost, jejímž ekvivalentem je "kanibalizmus".

Ještě podstatnějším důvodem zákazu by mohl být záběr, ve kterém drží praktikující Falun Gongu v centru města transparent s protikomunistickými hesly. Falun Gong je v pevninské Číně tvrdě pronásledován.

Josef Cheng, vedoucí profesor politických věd na hongkongské City University, Velké Epoše sdělil,   že za zákazem stojí pocit nejistoty stranických vůdců. „Všechny hongkongské televizní seriály jsou dělány tak, aby byly politicky korektní a nemusely být ČKS zakázány. Ale i přes tuto opatrnost stoupl seriál TVB na minu. Jeho zákaz ukazuje, že cenzura ČKS neustále přitvrzuje, a tím i zrcadlí pocit nejistoty vedoucích postav ČKS. Z mnoha věcí se stává tabu,“ analyzuje situaci profesor Cheng.

Richard Tsoi, místopředseda Hongkongské aliance pro podporu vlasteneckých demokratických hnutí v Číně, řekl deníku Oriental Daily, že zákaz ukazuje, že představitelé Číny jsou ve stavu "nervového zhroucení".

Reportér deníku Ming Pao volal 27. prosince do ČURFT, aby se dozvěděl o zákazu více. Před tím než mu na druhé straně položili telefon, zaměstnanec ČURFT řekl jen: „Nemáme žádnou povinnost poskytovat rozhovory.“

small_United_Kingdom