Přenos zprostředkovává společnost Dial Telecom, a.s.

Violistka Jitka Hosprová. (hosprova.cz)
Violistka Jitka Hosprová. (hosprova.cz)

Jitka Hosprová, Marta Kubišová a Jan Potměšil – to jsou tři významní umělci, za jejichž pomoci se uskuteční koncert na podporu čínského křesťanského právníka Kao Č'-šenga a praktikujících Falun Gongu ve Valdštejnském paláci, sídle Senátu PČR.

Barokní sál, ze kterého dýchá atmosféra nebeských a rytířských motivů rozezní libozvučné tóny violy v rukou virtuosky Jitky Hosprové.

Poté, co vám pohladí duši hudba, nastoupí další virtuos, tentokrát mistr slova a známý český herec Jan Potměšil, jež přečte úryvek příběhu osudem těžce zkoušeného bojovníka za lidská práva advokáta Kao Č'-šenga.

Mluvené slovo pak vystřídá hlas charakteristický jen pro jedinou osobu - své hudební poselství předá publiku Marta Kubišová.

Tito tři umělci se rozhodli bez nároku na odměnu podpořit svými vystoupeními čínským režimem zadržovaného křesťanského obhájce lidských práv Kao Č'-šenga a pronásledované praktikující duchovní praxe Falun Gong.

20120106-marta-kubisova
Zpěvačka Marta Kubišová. (kubisova.cz)

Akce se uskuteční 27. ledna 2012 v Hlavním sále Valdštejnského paláce Senátu ČR. Koncert začne v 18:00 hodin, vstup bude volný, kapacita sálu je ovšem pouhých 160 míst. Při příležitosti mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti koncert pořádají místopředsedkyně Senátu Alena Palečková a občanské sdružení New Tang Dynasty, o. s.

Koncert nabídne divákům sólová vystoupení violistky Jitky Hosprové a zpěvačky Marty Kubišové, která budou střídána čtením úryvků z knihy právníka Kao Č'-šenga – Za Čínu spravedlivější v podání divadelního herce Jana Potměšila. Po ukončení koncertu dostanou diváci možnost vyjádřit svou podporu právníkovi a pronásledovaným praktikujícím Falun Gongu podepsáním otevřeného dopisu adresovaného české vládě, Evropskému parlamentu a čínskému velvyslanectví v Praze.

 

Projekt vycházející ze srdce

20120106-jan-potmesil.jpg
Herec Jan Potměšil. (Ludek/Wikimedia Commons)

Nezáviděníhodný příběh Kao Č'-šenga a tvrdě pronásledovaných praktikujících Falun Gongu v Číně vyslechla Jitka Hosprová na tomtéž místě ve Valdštejnském paláci před několika měsíci během slavnostního křtu knihy Kao Č'-šenga "Za Čínu spravedlivější". Silný příběh neohroženého právníka, který obětoval kariéru i osobní bezpečnost pro ochranu práva a zmírnění utrpení pronásledovaných následovníků Falun Gongu, nenechal paní Hosprovou chladnou a nabídla uspořádat dobročinný koncert na jejich podporu.

Její záměr následně motivoval zpěvačku Martu Kubišovou a herce Jana Potměšila, aby se k projektu připojili. Paní Kubišová byla na křtu také a k případu Kaa se vyjádřila: "..že se najednou o tom člověku 850 dní neví, jestli je ve vězení nebo po smrti, to je to nejhorší. Myslím si, že státu, který je nyní asi ekonomicky nejlepší na světě, který se nazývá asijský tygr, takovému státu nemůžou procházet gangsterské metody."

 

Kao Č'-šeng

...je čínský obhájce lidských práv, který ve jménu spravedlnosti už od počátku své kariéry zdolával všechny nástrahy moderní komunistické Číny. Že má šlechetné srdce dokázal nesčetněkrát; například právním zastupováním těch nejchudších „pro bono" (bezplatně) anebo vlastním vyšetřováním případů svých klientů. Při zastupování praktikujících Falun Gongu odhalil šokující metody komunistických úředníků, jakými tuto mírumilovnou skupinu obyvatelstva pronásledují. Apeloval v tomto směru i na čínskou vládu. I přes značnou loajalitu své zemi nakonec jako právník pochopil, že v současném čínském režimu již žádné místo pro právo ani spravedlnost nezůstalo. Vystoupil tedy z Komunistické strany Číny (KČS) a svoje vyšetřování nejtěžších zločinů čínského režimu odhalil mezinárodnímu společenství.

20111219-kao.jpg
Obhájce Kao Č '-šeng před uvězněním. (The Epoch Times)

Po doručení jeho otevřeného dopisu sněmovně reprezentantů USA byl unesen čínskou tajnou policií a mučen na neznámém místě. Jeho žena a děti pod tlakem režimu emigrovaly s pomocí OSN do USA. Ještě před nedávnem se spekulovalo o tom, zda Kao ještě vůbec žije. Poslední zprávy tuto skutečnost prozatím potvrdily a má se za to, že právník je nyní vězněn v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiangu.

Kniha „Za Čínu spravedlivější" (anglicky A China More Just, německy Chinas Hoffnung), kterou právník sepsal, a jež v ČR vyšla začátkem května 2011, obsahuje jeho vzpomínky, deníkové záznamy i sociální komentáře. Životní peripetie jednoho z nejodvážnějších právníků na světě obrazně ilustrují současnou čínskou realitu. Výběr ze soudních spisů a upřímný vhled do jednotlivých kauz vede čtenáře na čínský venkov, do městských soudních síní, do mučíren tajných pracovních táborů. Kao bez skrupulí odhaluje mafiánské struktury zkorumpovaného státního aparátu. Je to kniha, která čtenáře změní. Knihu nechalo v roce 2007 poprvé vytisknout americké vydavatelství Broad Press na Tchaj-wanu.

 

Falun Gong

Meditace v metodě Falun Gong. (falunhr.org)
Meditace v metodě Falun Gong. (falunhr.org)

anebo také Falun Dafa je duchovní praxe, která se zabývá zušlechťováním těla a mysli, obsahuje pět fyzických cvičení a morální principy. Jejím zakladatelem je pan Li Hongzhi, který tuto čchi-kungovou metodu začal veřejně vyučovat v roce 1992 v Číně. Hodnoty Pravdivosti, Soucitu a Snášenlivosti, které Falun Gong předkládá jako morální základy lidské dobroty, nabídly místním lidem možnost návratu z ateistického myšlení k původním hodnotám, které se po tisíciletí v Číně pěstovaly. Praxe se proto stala velmi rychle a v širokém měřítku oblíbenou po celé Číně a v roce 1999 dosáhla 70 milionů příznivců.

Masová popularita Falun Gongu se však stala trnem v oku nejvyšším představitelům komunistické strany. Ze své podstaty nutně vyžadovali mít Falun Gong „pod kontrolou", ale protože praxe nenese formu náboženství a ani nemá žádné organizační struktury a předává se dobrovolně a bezplatně, byla otázka kontroly režimem znemožňována. Tehdejší prezident Ťiang Ce-min se proto rozhodl, že pokud nemůže Falun Gong ovládat raději jej nechá zničit.

Za začátek pronásledování se pokládá 20. červenec 1999, tehdy komunistická strana v čele s Ťiang Ce-minem spustila masovou očerňující kampaň v médiích a odstartovala vlnu celostátního zatýkání. Na „boj" s Falun Gongem zřídil předseda strany speciální Úřad 6-10, kterému se přezdívá „čínské gestapo". Nevinným lidem jsou tak už přes 12 let upírána jejich základní lidská práva a mnoho tisíc z nich už zaplatilo za svou víru životem.

 O akci na Facebooku

Informace pro diváky:

 

 

KAPACITA SÁLU JIŽ BYLA VYČERPÁNA!

Kdy: v pátek 27. ledna 2012 od 18.00

Kde: v Senátu PČR - v Hlavním sále Valdštejnského paláce

Prezence účastníků od 17.30 hod. ve Valdštejnském paláci (recepce C2 – přístup z Valdštejnského nám.). Vstup zdarma.

Svou účast potvrďte do 20. 1. t. r. na adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Upozorňujme, že kapacita sálu je omezena.

 

Související články:

Čeští politici a aktivisté žádají propuštění čínského právníka Kao Č'-šenga (video)

Obhájce Kao Č'-šeng je vězněn v provincii Sin-ťiang, Chu Ťia vyzývá k návštěvě věznice

Přímý přenos koncertu za Kao Č'-šenga a Falun Gong ze Senátu PČR