20120103_mleko
U největšího čínského výrobce mléčných výrobků se v mléce našel vysoký podíl toxinu způsobujícího rakovinu. (televize NTD)

V Číně mají nový potravinový skandál. U největšího čínského výrobce mléčných výrobků se v mléce našel vysoký podíl toxinu způsobujícího rakovinu.

Generální správa pro dohled nad kvalitou, inspekcí a karanténou v sobotu našla v mléčných produktech firmy Mengniu Dairy Group vysoké množství aflatoxinu. Jed byl nalezen v podnikové továrně v provincii S'-čchuan a také u další, menší společnosti, z provincie Fu-ťien.

V pondělí se na stránkách potravinářské inspekce objevila zpráva, že za vysokou koncentrací aflatoxinu v mléce stojí zplesnivělé krmivo.

Aflatoxin pochází z plísně, která se nachází v zrninách a luštěninách, například v burských oříšcích, sóji, kukuřici a obilí. Toxiny se ukáží v mléce krav, které jsou živeny plesnivým krmením.

Tento poslední skandál vyvolal na čínském internetu bouři kritiky.

CNN citovala jednoho čínského bloggera, který napsal: „Neviňte nás z toho, že kupujeme zboží z ciziny. Jestli budu mít jednou dítě, také si koupím bezpečnější sušené mléko ze zámoří."

Další blogger uvedl: „Bojkotujme celý Mengniu."

 

Video poskytla Televize NTD

 

Čínský mléčný průmysl byl vážně pošramocen sérií potravinových skandálů.

V roce 2008 mléko kontaminované melaminem zabilo minimálně šest dětí a způsobilo onemocnění dalších 300 tisíc.

Podle CNN zabavila policie v jihozápadní Číně letos v dubnu kolem třiceti tun kontaminovaného mléka, které chtěli pachatelé použít na výrobu zmrzliny.

Reuters v prosinci přinesl zprávu, že čínský pár namíchal do mléka konkurence průmyslový dusitan sodný, který zabil tři děti a přinesl zdravotní problémy dalším třiceti šesti lidem.