Lidé z města Shantou se postavili proti plánované stavbě uhelné elektrárny. (AP/SITA)
Lidé z města Shantou se postavili proti plánované stavbě uhelné elektrárny. (AP/SITA)

Zatímco se utišovaly protesty ve Wu-kchanu, o stotřicet kilometrů dál na východ došlo k další vzpouře proti vládnoucí komunistické straně, když se lidé z města Shantou postavili proti plánované stavbě uhelné elektrárny. Obyvatelé městské části Haimen mají obavy z dopadu stavby na životní prostředí. Protesty, stejně jako ve Wu-kchanu, vedou mladí lidé, kteří se nebojí postavit za svá práva.

20. - 21. prosince se do ulic vyhrnuly desítky tisíc občanů, kteří zablokovali dálnice. Když se na místo dostavila pořádková policie, došlo ke srážkám. Úřady nakonec reagovaly prohlášením, že konstrukci elektrárny zastaví, nicméně vesničané slibům nevěřili a v demonstracích pokračovali.

O pár dnů později, 23. prosince, došlo k dalšímu, tentokrát lépe organizovanému shromáždění. To vedli dva mladíci Fang a Lin, kterým je něco málo přes dvacet let. Demonstranti tentokrát měli na tváři masky, na nose a ústech mátovou zubní pastu a připravené kbelíky s vodou, kde si mohli promýt oči podrážděné slzným plynem. Když policisté na lidi vypálili bombičky se slzným plynem, mladí demonstranti je rychle utíkali sebrat a vyhodit do místa, kde už na ně čekali další, kteří je hasili vodou. Odpoledne dav dosáhl síly desítek tisíc osob. Úřady požádaly před pátou hodinou odpolední o jednání se zástupci demonstrantů.

Podle zpráv médií vedli protesty v Haimenu mladiství ve věku kolem dvaceti let. Jeden z místních občanů, pan Lin, Velké Epoše sdělil, že se na demonstracích hojně účastnili studenti tamních středních a vysokých škol, ale kromě nich bylo vidět i dělníky z továren a další obyvatele.

„Hodně mladých bylo zbito," uvedl do telefonu pan Mao a dodal: „Obávám se, že pokud takhle věci půjdou dál, zemře víc lidí. Dva mladíci zemřeli včera, 17letý a 24letý." Zprávy o smrti těchto dvou mužů se objevily na internetu, avšak nebyly dosud potvrzeny.

Dvě studentské organizace ze Shantou a Chaozhou publikovaly společný dopis adresovaný policejním složkám, kde žádají zastavení násilí, nezákonných zatčeních a mučení a zároveň vyzvaly úřady v Pekingu, aby tyto případy vyšetřily. Jedna z těchto organizací uvedla, že se snaží oddělit od „zkostnatělého a ztuhlého sytému" a vydláždit cestu pro občanskou společnost v Číně. Tvrdí, že jsou jako zástupci mladší generace ochotni tuto zodpovědnost převzít.

Hongkongská média přinesla informace, že bylo zatčeno kolem deseti osob, z nichž tři byly později propuštěny, nicméně minimálně dalších pět zůstává dál ve vazbě. Tisíce lidí pokračovalo 24. a 25. prosince v protestech před budovou komunistické strany v Haimenu, kde požadovalo propuštění všech zadržených účastníků demonstrací.

Huang Qi, zakladatel čínské webstránky pro lidská práva, 64tianwang.com, řekl Radio Free Asia, že protesty ve stylu Wu-kchanu jsou znamením, že se v Číně tvoří nová forma hnutí odporu.

small_United_Kingdom

 

Související články:

Vzbouřená vesnice Wu-kchan pohnula Pekingem - případ se bude vyšetřovat

Nepokoje ve Wu-kchanu se rozšířily do Kuang-čou a na internet (video)

20 000 vesničanů z Wu-kchanu obleženo policejními jednotkami