Oděv, který se sám vyčistí a navoní, se již brzy může stát skutečností díky vývoji nové bavlněné tkaniny, která odstraňuje skvrny a zabíjí bakterie při vystavení slunečním paprskům.

20111226_pradlo
Ilustrační foto. (Flickr.com/Nesasio)

Samočistící vlastnosti textilie jsou možné díky speciálnímu povlaku nanočástic vyrobených ze složeniny oxidu titaničitého a dusíku. Oxid titaničitý se používá například v bílé barvě na malování, krémech na opalování a některých potravinách. Je znám pro svou schopnost rozkládat za určitého světla špínu a zabíjet mikroby. Dnes se běžně používá v samočistících oknech, podlahách, kachlíčkách a u protizápachových ponožek.

Vědci Mingce Long z čínské Hubeiské univerzity pro národnosti a Deyong Wu ze šanghajské Jiao Tong University tvrdí, že i když samočistící bavlněné látky už byly v minulosti vymysleny, dokázaly se důkladně vyčistit pouze při vystavení ultrafialovému světlu, kdežto jejich textilie reaguje na přímé sluneční světlo. To znamená, že oblečení lze vyčistit jednoduše tím, že jej pověsíte venku na šňůru.

Long a Wu ve své studii předvedli, jak se jejich tkanina pokrytá složeninou nanočástic sama vyčistila od oranžové barvy, a to jen při vystavení slunečnímu svitu. Povlak se přitom nijak nepoškodí ani při praní, ani při schnutí.

Objev byl publikován v odborném časopise Applied Materials and Interfaces, který vydává Americké sdružení chemiků.

 

small_United_Kingdom