20111225_summit2

Stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy na summite EU - Rusko v Bruselu, 15. prosince. (televize NTD)

BRUSEL, 15. prosince -  Hlavními body setkání evropských vůdců v Bruselu byly otázky energetické bezpečnosti, obchodu a přistoupení Ruska ke Světové obchodní organizaci. Ruský prezident Dmitrij Medveděv, který se setkání také účastnil, se však nevyhnul ani kritickým poznámkám, týkajícím se nedávno proběhlých voleb.

„Máme obavy z možných volebních podvodů a neregulérnosti voleb a stejně tak ze zadržení demonstrantů," uvedl stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy.

Michail Kasjanov, bývalý ministerský předseda Ruska, prohlásil na tiskové konferenci v Evropském parlamentu, že pozměněných bylo až dvacet procent ze všech hlasovacích lístků.

Evropský parlament se do celé záležitosti vložil požadavkem nových voleb a vyšetřováním všech podezření z manipulace s hlasy.

Ruský prezident označil nedávné volby za čistě ruskou záležitost: „K této rezoluci nemám co říci. Jsou to naše volby. Komentovat samozřejmě mohou, co chtějí. Já osobně se také nebudu vyjadřovat k záležitostem unie, pokud se mě netýkají," sdělil Medvědev.

Podle některých kritiků se ovšem ruský režim snaží ovlivňovat média i za hranicemi Ruska. Ruské novinářce Anně Vvedenskaje nebylo umožněno zúčastnit se tiskové konference o bruselském evropsko-ruském summitu. Důvodem měla být její kritika prezidenta Medveděva ve vysílání BBC den předtím.

„Jsme Rusové a jako Rusové jsme do něj vkládali velké naděje. Doufali jsme, že naše země udělá krok k demokracii. Říkal, že svoboda je lepší než nesvoboda - a teď najednou lidi zavírá do vězení jenom kvůli jinému názoru," řekla ruská novinářka Anna Vvedenskaja.

K obavám o stav občanských práv v Rusku se připojily i nevládní organizace jako Amnesty International: „Požádali jsme Evropskou unii, aby na Rusko vyvíjela tlak za propuštění všech vězňů svědomí, kteří byli uvězněni v souvislosti s nedávnými protesty," zmínila Elena Zacharenko z evropské kanceláře Amnesty International.