Milovníci divadla v moravské metropoli se mohou těšit hned na dvě premiéry posledního měsíce v roce. Po premiéře představení Porucha, která proběhla minulý pátek v HaDivadle, si Mahenovo divadlo připravilo v obnovené premiéře inscenaci Tajemství pralesa a Městské divadlo Brno zase přichází se Shakespearovskou klasikou Zkrocení zlé ženy.

Hra Julese Verna se ukáže i ve světle nádherných kulis. (www.ndb.cz)
Hra Julese Verna se ukáže i ve světle nádherných kulis. (www.ndb.cz)

Mahenovo divadlo zve do pralesa

Režie hry Tajemství pralesa aneb 800 mil po Amazonce se ujal Arnošt Goldflam. Režisér a scénárista Arnošt Goldflam vychází z dobrodružného románu Julese Verna 800 mil po Amazonce, který patří do cyklu Podivuhodné příběhy. Francouzský název románu La Jangada označuje obrovský obytný vor sloužící k plavbě po jihoamerickém veletoku. Na palubě Jangady pluje celá rodina hlavního hrdiny Joama a početný personál, aby na konci své cesty oslavili svatbu Joamovy dcery Minhy a Manuela. Svatební plavba probíhá v klidu a pasažéři voru vnímají krásu břehů Amazonky - to vše do okamžiku, když se na palubu dostane muž jménem Torrés. Ten sice nejprve Joama zachrání ze spárů divochů, pak jej však začne vydírat...

Napínavý příběh plný dobrodružství a boje dobra se zlem strhne dospělého a okouzlí malého diváka. V hlavních rolích se představí Vladimír Krátký, Marie Durnová, Kristýna Jiroušková, Ján Jackuliak, Martin Sláma, Lucie Schneiderová a mnozí další. Premiéra hry proběhne 16. prosince 2011 v Mahenově divadle Brno.

Dravá žena v podání Radky Coufalové (www.mdb.cz)
Dravá žena v podání Radky Coufalové. (www.mdb.cz)

Zkrocená žena na prknech MdB

Klasika od Williama Shakespeara - Zkrocení zlé ženy rozhodně nebude k vidění na prknech Městského divadla Brno poprvé. Komediální příběh vypráví o tom, že všichni v Padově by chtěli krásnou, milou a pokornou Bianku, dceru pana Baptisty, zejména pak romanticky rozdychtěný Lucenzio. Smůla všech smůl – pan Baptista trvá na tom, že nejdřív musí provdat svou starší dceru Kateřinu. Ta je však pro svou hubatost, aroganci a neposlušnost naopak postrachem mužů a nápadníci se právem obávají, že ji nikdy nikdo za manželku chtít nebude. A právě proto by se nikdy nemohla vdát ani Bianka. To ovšem nemohou připustit! Seženou a zaplatí tedy Kateřině ženicha – užvaněného, chlubivého a světem protřelého frajírka Petruccia, který tuto dračici v sukních vskutku „zkrotí". Nebo zkrotí zároveň ona jeho? A kdo bude nakonec větší saní? Bianka, nebo Kateřina?

Přestože tvůrci inscenace neplánují žádné dramatické zvraty oproti tradičnímu scénáři, slibují, že se divák bude bavit. Podle dramaturga Jana Šotkovského hra stojí hlavně na komediálních dovednostech herců, pohybové spolupráci a hudbě Karla Cóna, která se pohybuje mezi italskou barkarolou, balkánskou dechovkou a českou tancovačkou.

Herečka Radka Coufalová, která ztvárňuje „zlou" ženu Kateřinu, k své roli dodává: "Vize pana režiséra je taková, že naše Kateřina bude jistý druh „rebelky" s energií, která vyplývá z toho, že jí její okolí nerozumí, nechápe ji a vykládá si její činy, které třeba nejsou násilné, násilně. Tyto činy jsou opodstatněné životem, který prožívala předtím. Intriky v rodině a mezi sourozenci mohou vyústit v životní postoj Kateřiny, který se odráží i při její komunikaci s muži."

Příběh boje mezi pohlavími, vztahy mezi muži a ženami je věčný, snad právě proto přetrvává po staletí i úspěšnost tohoto představení. Premiéra se uskuteční 17. prosince 2011 v Městském divadle Brno.