20111212_veznice
Jedna z černých věznic. (televize NTD)

 

Pekingská policie spustila půlroční kampaň proti bezpečnostním agenturám, které načerno provozují věznice. Věznice slouží k zadržování občanů, kteří si přicházejí stěžovat k ústředním orgánům státu v Pekingu.

Podle čínského zákona má každý občan právo vyjádřit svou nespokojenost nebo stížnost místnímu úřadu pro stížnosti nebo jeho ústředí v Pekingu. Stěžovatele se však snaží na objednávku regionálních úřadů zadržet personál soukromých security firem, aby se k úřadu vůbec nedostali. Podle státní tiskové agentury Sin-chua působí jen v Pekingu přes 300 tisíc bezpečnostních pracovníků.

Podle Sin-chua má nová kampaň chytání stěžovatelů zabránit a skoncovat s černými věznicemi, které jsou nechvalně známé pro špatné zacházení. Zda bude kampaň fungovat, ukáže až čas. Podle některých stěžovatelů, kteří byli v jednom z neoficiálních vězení přes víkend zavřeni, jsou to úřady a ne soukromé ochranky, kdo se snaží jejich úsilí zmařit.

 

Video poskytla Televize NTD

 

„Je nás tu v pekingském Ťiou Ťing Čuang spousta. Je tu aspoň padesát aut a všechny patří Úřadu pro legislativní záležitosti. Policie nás vyváděla z jedné z jejich akcí," uvedla stěžovatelka z Pekingu Ťin Jüe-chua.

Stěžovatel z Fu-čou si myslí, že kampaň je jen mediální přetvářka. Muž kdysi nahlásil nezákonné jednání v jedné černé věznici pekingským úřadům, ale ty jeho stížnost ignorovaly.

„Snaží se jen potěšit veřejnost. Je to pouze propaganda. Za černými věznicemi stojí úředníci z různých místních samospráv. To jsou ti, kdo mají moc. Když to na ně nahlásíme, nikdo si z toho nic nedělá," stěžuje si pan Lin Jing-čchiang.

Miliony stěžovatelů představují pro čínský režim hrozbu v jeho proklamované snaze udržet sociální stabilitu. Provinční úřady často takovéto lidi nechají pozatýkat a pošlou je zpět domů. Mají totiž obavu, že jejich velký počet by nepříznivě ovlivnil jejich hodnocení nadřízenými.

Související články:

Majitel čínské restaurace zve chudé na bezplatná jídla (video)

Jste pracovníci propagandy, ne novináři, připomenul zaměstnancům šéf čínské televize