20111207_argo
Argo „natáčí“ ke svým knihám knižní trailery. (Screenshot/Youtube.com)

Ve světě literatury vzniká nový pojem - knižní trailery. Tak jako jsou propagovány filmy, tak podobně jsou nyní propagovány také knihy. A proč by ne? Věřím, že knihy si to zaslouží. Čtení knih nadále zůstává pro člověka velice dobrou zábavou, a navíc knize se můžeme věnovat neomezeně.

Od letošního podzimu Argo „natáčí“ ke svým knihám knižní trailery, které přibližují knižní produkci novou, neokoukanou a atraktivní formou. Jednotlivá videa naleznete na YouTube kanálu nakladatelství ArgoKnihy a premiérově jsou komunikovány na našem Facebooku.

„Ke čtení je dnes potřeba lidi přitáhnout,“ říká ředitel nakladatelství Milan Gelnar k novému počinu. „Klipy přitom mohou velmi dobře vystihnout celou atmosféru knihy a pomocí audiovizuálních prostředků ji přiblížit lépe než jakákoli recenze,“ dodává.

Jedním z prvních titulů, na které Argo vytvořilo klip, byl Pražský hřbitov Umberta Eca, následovala kniha Roberta Fulghuma Drž mě pevně, miluj mě zlehka. Unikátním doplňkem k Alefu Paula Coelha je zdravice samotného autora natočená exkluzivně pro české čtenáře.

Nezapomněli jsme ani na rozpohybování úspěšného komiksu Ještě jsme ve válce, který Argo vydalo ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a občanským sdružením Post Bellum.

 

Akční klipy fantastického žánru

Specifickou skupinu tvoří trailery na knihy fantastických žánrů, které si o podobnou propagaci přímo říkají. Klip na knihu Poslední vlkodlak Glena Duncana vysílalo Argo (stejně jako některé předchozí) před filmy v kinech Aero a Světozor.

Klip k závěrečnému dílu trilogie Městské války Pavla Renčína se úspěšně šíří mezi fanoušky a je zajímavým doplňkem, který doslovně vychází z knihy Věk nenávisti.

 

Pohled do edice Fantastika

Nejnovějším počinem z naší dílny je pokus o přiblížení naší edice Fantastika, ve které vycházejí nejzásadnější tituly ze světa i z domova, aniž by si jich povšimnul kdokoli jiný než úzká fanouškovská obec. Přitom se jedná o díla, která v zahraničí prorazila onu pomyslnou bariéru mezi fantastikou a mainstramem.

Fanouškům edice science fiction edice nabízí neopomenutelné skvosty: nové vydání klasiky Levá ruka tmy od U. K. Le Guinové či série Nadace od Isaaka Asimova a z horkých novinek pak Řeku bohů a Brasyl od Iana McDonalda, Vyslance mrtvých od Adama-Troye Castra a nedávno Dívku na klíček od Paola Bacigalupiho, nemluvě o antologii Hvězdy české science fiction editora Ondřeje Jireše. V letošním roce se pak vydání dočkal i dlouho očekávaný román Malý, velký od Johna Crowleyho, magická kniha, která ovlivnila celou řadu fantasy spisovatelů a svým způsobem i pozměnila žánr jako celek.

O výrobě klipů

Knižní trailery pro Argo vytváří Emil Křižka, který v roce 2010 zvítězil v soutěži o nejlepší amaterský videoklip uspořádané k jubilejnímu stému titulu edice AAA.