20111209_uran
Ilustr. foto. (televize NTD)

SYDNEY, 5. prosince - Ministerská předsedkyně Austrálie Julia Gillardová zahájila v rámci současné vládnoucí strany přípravy k zahájení prodeje uranu do Indie.

Labouristé budou pravděpodobně následovat bilaterální dohodu a budou prosazovat zrušení zákazu prodeje uranu zemím, které nejsou signatáři Dohody o nešíření jaderných zbraní.

Gillardová argumentuje tím, že je nesmyslné prodávat přírodní zdroje Číně a zároveň ignorovat Indii: „Chci říci, že pokud prodáváme uran, musíme pochopitelně zabezpečit, že tu budou silné bezpečnostní záruky. Jsme mírumilovní lidé. Samozřejmě si uvědomujeme, že uran může být využit pro různé záměry. Vždy, když prodáváme náš uran, doprovázejí celý proces významná bezpečnostní opatření, jako je například uzavření bilaterálních smluv mezi námi a kupcem."

 

Video poskytla Televize NTD

 

Ministr školství Peter Garrett v minulosti se svou rockovou kapelou hrál také protijaderné písně. Změna postoje vlády se mu nelíbí: „Kam se poděly naše vize? Naše sny o budoucnosti bez jádra? A co se stalo s naším podpisem pod Dohodou o nešíření jaderných zbraní? Jak je možné, že jsme se v minulosti zavázali k tomu, že svůj postoj v rozhodujících otázkách jaderného odzbrojení nezměníme, a nyní je chceme přehodnotit? Vážení delegáti, i na základě těchto faktů bychom se měli proti těmto změnám postavit."

Pro změnu nakonec hlasovalo 206 delegátů, 185 bylo proti.

Bilaterální smlouva je pro Austrálii přínosná především z ekonomického a diplomatického hlediska. Indii přináší hlavně přístup k zásobám uranu, který nutně potřebuje pro realizaci svých ambiciózních plánů v jaderném průmyslu.