Hudební skupina Tichá dohoda chystá po letech comeback a slaví čtvrtstoletí existence. (tichadohoda.cz)Hudební skupina Tichá dohoda chystá po letech comeback a slaví čtvrtstoletí existence. (tichadohoda.cz)

Hudební skupina Tichá dohoda, která patřila v devadesátých letech k populárním českým skupinám, letos oslaví pětadvacet let od svého založení. Tichá dohoda, kterou koncem osmdesátých let založila dvojice hudebníků - Dan Šustr a Jiří Šimeček, tak prolomila dlouholeté mlčení, které nahrávalo mnohým spekulacím o rozpadu kapely.

Ve čtvrtek 8. prosince 2011 se ve dvacet hodin večer v pražském Kulturním centru Vltavská uskuteční velký narozeninový koncert Tiché dohody, který fanoušky i zvědavce provede mnohaletou hudební tvorbou skupiny, včetně největších hitů ze všech doposud vydaných alb.

Tichá dohoda po letech v Praze

Po dlouhých deseti letech tak Tichá dohoda odehraje své první a jediné pražské vystoupení. Letos v létě byl soubor ke slyšení na trutnovském hudebním festivalu, kde se setkal s vřelým přijetím fanoušků i kritiků. V Kulturním centru Vltavská (dříve nazývaném Belmondo) se představí všichni současní i bývalí členové skupiny. Mnozí z nich jsou stále hudebně aktivní a působí v nejrůznějších projektech a hudebních uskupeních ( Plastic People of the Universe, Phil Shöenfelt, Kapela Hrůzy, Neřeš, Miro Žbirka, Wanastowi Vjecy, aj.).

Z původní sestavy zůstala ústřední dvojice Dan Šustr a Blanka Šrůmová, kteří zažili na vlastní kůži období největší slávy Tiché dohody. Na koncertě zazní největší hity skupiny - Kotva a kříž, Má duše se vznáší, Marioneta, Tulák po hvězdách nebo Večírek osamělých srdcí a mnohé další známé písně.

Po letech mlčení velká party

Skupina Tichá dohoda byla založena v roce 1986 Danem Šustrem a Jiřím Šimečkem, kterého vystřídal Pavel Špaček a posléze se k nim připojil kytarista Jan Hájek. Skupina společně nahrála demonahrávku Zlatý Grál. O tři roky později do skupiny nastupuje zpěvačka a klávesistka Blanka Šrůmová. V devadesátých letech skupina zažívá vlnu největší popularity. V druhé polovině devadesátých let dochází k hudebnímu útlumu Tiché dohody poté, co velké gramofonové firmy odmítají nuceně vydávat nové nahrávky kapely.

Skupina se odmlčela a hudebníci se začali věnovat svým soukromým projektům. Tichá dohoda přesto nikdy oficiálně neohlásila rozpad souboru. Kvůli dlouhé hudební pauze si mnozí však mysleli, že se Tichá dohoda rozpadla. Kromě hlavní dvojice Šrůmová – Šustr v kapele nyní působí i členové poslední sestavy před pomlkou - Michal Šerák a Wendy Šváb. Jen čas ukáže, jestli pražský koncert po deseti letech znamená opravdový návrat skupiny na hudební pódia. Energie, kterou Dohoda předvedla na Trutnově, tomu plně nasvědčuje...