20111122_jangctiang
Do řeky Jang-c'-ťiang ročně proudí 33 miliard tun odpadních vod. (Televize NTD)

Ekologové vyzývají čínské úřady k ochraně řeky Jang-c'-ťiang. Výzva přichází poté, co Úřad pro ochranu přírody tento měsíc uveřejnil, že se do řeky každý rok vypouští obrovské množství odpadních vod.

Od roku 2006 teče do této řeky každoročně 30 miliard tun odpadních vod. Vloni toto číslo stouplo na 33,9 miliard tun, tvrdí Úřad pro ochranu vodních zdrojů řeky Jang-c'-ťiang.

 

Video poskytla Televize NTD

Velká část odpadu pochází z továren podél středního a dolního toku řeky. Environmentalista Jang Sin říká, že aby se mohly chránit hlavní vodní zdroje v zemi, vláda musí zavést účinnou správu odpadu.

„Řeka Jang-c'-ťiang podporuje 400 milionů lidí a skoro polovinu ekonomiky státu. Každý rok se do ní vypouští čím dál víc odpadu. Opakovaně upozorňujeme, že je třeba řeku lépe chránit, včetně zlepšeného dohledu nad odpadním hospodářstvím, aby se snížilo množství vypouštěných látek," sdělil ochránce životního prostředí Jang Sin.

Čínské úřady se brání tvrzením, že zavírají továrny u řeky, které nemají vyhovující systém správy odpadu, ale geolog Kao Ťün-feng z Čínské akademie věd se domnívá, že to nestačí.

„Velké chemické a průmyslové závody jsou příliš blízko řece a ovlivňují její kvalitu. I když byli někteří velcí znečišťovatelé zavřeni, není žádná záruka, že se nepřestěhují o kus dál. Chemická hnojiva používaná zemědělci podél řeky se také vymkla kontrole," uvedl geolog z Čínské akademie věd Kao Ťün-feng.

Jang-c'-ťiang je nejdelší řeka v Asii. Protéká devatenácti čínskými provinciemi a tvoří 40 procent vodních zdrojů v zemi. Ačkoli se úroveň znečištění rok od roku zhoršuje, vláda tvrdí, že kvalita vody v řece je obecně lepší než u jiných čínských toků.