Mezinárodní letiště, terminál 2, Shanghai, Čína. (ToGa Wanderings/ flickr.com)
Mezinárodní letiště, terminál 2, Shanghai, Čína. (ToGa Wanderings/ flickr.com)

Otec Alexe Li byl zatčen, když si čínská policie vystopovala jeho internetovou adresu pomocí tzv. Zlatého štítu, propracované sítě špehovacího systému, který navrhly přední americké technologické firmy a který Komunistická strana Číny používá k chytání disidentů.

Případ je dramatickým příkladem spojení mezi lidskými právy, technologií a mezinárodním obchodem. Podle účastníků debaty sezvané 17. listopadu kongresovým výborem pro Čínu ve Washingtonu, D.C., nelze tyto tři prvky americko–čínských vztahů od sebe oddělit. Výbor předvolal svědky, kteří se stali obětmi bezpečnostních složek komunistického režimu v Číně a odborníky na technologii a mezinárodní obchod, kteří chtějí cenzuru v zemi prorazit.

Liho otec Li Yuanlong je členem Guizhouské demokratické strany a tím pádem terčem politického potrestání. Podle Liho to byla americká společnost Cisco, která přispěla k vývoji systému, jenž měl za následek otcovo zatčení. I když technologie pomohla k útlaku jeho rodiny, může zároveň poskytnout i naději, že cenzura a internetový dohled s ní budou zároveň poraženy.

Xiao Qiang, profesor a zakladatel internetových stránek China Digital Times, shromažďuje cenzurní směrnice z Číny a také se zabývá testováním, hodnocením a tvorbou proticenzuračních technologií. Podle něj způsobuje monitorování obsahu čínským internetovým společnostem pořádné starosti, protože musí najímat stovky lidí, neustále sledovat poslední cenzurační instrukce (ke změnám dochází někdy každou hodinu), a když přijde příkaz od státu, musí od svých služeb lidi odstavit.

Nedávno vydaná směrnice například nařizovala smazat veškeré zprávy o spontánní kampani na výběr peněz pro nepohodlného disidenta Ai Weiweie, kterého režim nespravedlivě obvinil z krácení daní. Ale ani široká škála nástrojů na cenzuru internetu, ani odplata za „nepatřičné" chování neodradila vlnu disentu v Číně. Xiao Qiang také publikoval pojednání o vynalézavosti čínských uživatelů, kteří k odhalování zločinů strany a jejímu zesměšňování používají homofony (stejně znějící, ale jinak psaná slova, pozn. red.). A těch je v čínštině opravdu hodně.

„Nadějí čínského internetu je těmto hlasům napomáhat. Pro budoucnost Číny," prohlásil profesor.

Poslanec Chris Smith, který diskusnímu panelu předsedal, řekl, že udělá, co bude v jeho silách, aby Spojené státy poskytly finanční prostředky sdružení Global Internet Freedom Consortium, skupině společností, kterou založili praktikující Falun Gongu a která přišla například s široce využívaným softwarem Freegate na obcházení cenzury.

Gilbert B. Kaplan, právník reprezentující občanské sdružení First Amendment Coalition, která bojuje za svobodu projevu, k celé věci přistoupil z ekonomického a právního hlediska. Sdružení se nedávno podařilo prostřednictvím Světové obchodní organizace kritizovat čínský režim za jeho cenzuru. Koalice požadovala odpověď na otázky jako: kdo je za cenzuru zodpovědný? Jaká jsou kritéria pro blokování internetových stránek? Kde se publikují směrnice? atd.

Ed Black, předseda Sdružení počítačového a komunikačního průmyslu, navrhl obchodní přístup k problému. Zatímco čínské firmy mají neomezený přístup na americký trh, americké internetové společnosti jsou v Číně blokovány, jak se režimu zlíbí, a to se musí změnit, prohlásil Black.

„Donutit Čínu vysvětlit (u WTO) každou blokádu může zchladit její nadšení při zavádění takovýchto opatření. Může se to zdát jako jít po Al Caponeovi za daňový únik, ale možná to je to, co musíme udělat," míní Black.

Myšlenka kritizovat Komunistickou stranu Číny za její informační cenzuru s argumenty o volném obchodu dává smysl, uvedl senátor Sherrod Brown. Jako bývalý učitel na střední škole dobře zná Maslowovu hierarchii potřeb. „Když s nimi budete mluvit o lidských právech, ztratíte je. Když s nimi budete mluvit o penězích a o tom pro ně podstatném, osobně se jich to dotkne," vysvětlil Brown.

small_United_Kingdom

Související články:

Čína: Úřady nakazují IT firmám, aby přitvrdily kontrolu obsahu na internetu

Cisco obžalováno z napomáhání k zatýkání a mučení čínských disidentů

Metody čínské vlády při cenzuře internetu - kybernetická válka