2011111_jirous
Ivan M. Jirous v Ostravě, 11. prosinec 2007. (flickr.com/Ondřej Lipár)

Ve čtvrtek 10. listopadu 2011 ve věku 67 let zemřel v Praze Ivan Jirous, básník a legendární postava českého undergroundu, který byl po celý život známý jako neúnavný bojovník proti komunismu.


Ivan Martin Jirous, přezdívaný Magor, se narodil 23. září 1944 v Humpolci. Původně chtěl studovat FAMU, nakonec se však na radu strýce rozhodl pro studium na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Před studiem, ale i po studiích kunsthistorie se živil jako topič, zahradník nebo stavební dělník. Koncem šedesátých let začal literárně tvořit, přispíval svou poezií do literárních časopisů Sešity nebo Mladá tvorba.

V roce 1969 se sblížil s undergroundovou hudební skupinou Plastic People of the Universe, kde dlouhodobě působil jako umělecký šéf a manažer. Díky svému působení v hudební a literární undergroundové tvorbě (samizdatová edice Vokno), pořádání protirežimních výstav, koncertů, festivalů a podepsání Charty 77 se stal režimu nepohodlný a byl souzen a pětkrát vězněn za protistátní činnost a příživnictví. Celkově strávil ve vězení 8 a půl roku.

Ivan Jirous za minulého režimu vydával své básně pouze v samizdatu. Mezi nejznámější sbírky patří Magorův ranní zpěv (1975), Magorovy labutí písně (1985) nebo Londýn (1989), která je považována za vrchol Jirousovy básnické tvorby. Jirous zde líčí své autentické zážitky z vězení a za knihu získal dokonce Cenu Toma Stopparda.

Sbírka Magorova summa (1998), která tvoří jakýsi chronologicky uspořádaný soubor téměř všech Jirousových básní z let 1975-1997, byla zhudebněna Agon Orchestrem v roce 2009 a získal za ni cenu Kniha roku 1998 v anketě Lidových novin. Jirous je také držitelem Ceny Revolver Revue 1987 a mnohých jiných ocenění.

Po roce 1989 se stal členem PEN klubu, účastnil se hudebních a literárních festivalů a událostí a vydal pět básnických sbírek (Ubíječ labutí, Magorova vanitas, Rok krysy, aj.). Pro svoje dvě dcery napsal ve vězení knihu pohádek a básní - Magor dětem. Za knihu Magorovy dopisy, které psal svým dvěma ženám z pobytu v nápravných zařízeních, získal cenu Jaroslava Seiferta.

 

Boj mě zajímá teprve tehdy, když je prohraný."  Ivan Martin Jirous

 

Ivan Jirous se přátelil a spolupracoval s řadou významných osobností nejen protikomunistického odboje – s Václavem Havlem, Karlem Schwarzenbergem, Egonem Bondym, Svatoplukem Karáskem a mnoha dalšími. Přes svou prudkou a bouřlivou povahu a působení v rockovém a undergroundovém prostředí byl však velmi citlivým člověkem, který psal silně duchovně orientovanou poezii. Dodnes zůstává jedním z nejznámějších odpůrců komunistického režimu u nás.

Jirous byl dvakrát ženatý, jeho první žena - básnířka a historička Věra Vařilová - Jirousová, zemřela letos na jaře. S druhou ženou Juliánou má dvě děti – dcery Martu a Františku, které jsou rovněž literárně aktivní, a nevlastního syna Tobiáše, který působí jako herec a DJ.