Případ se týká cenzury médií ve Vietnamu a ČLR, která je narušována nezávislým vysíláním rádia Hlas Naděje.

Protestující sedí na chodníku před čínským velvyslanectvím v Hanoji. Před nimi zaparkoval policejní mikrobus. (Velká Epocha)
Protestující sedí na chodníku před čínským velvyslanectvím v Hanoji. Před nimi zaparkoval policejní mikrobus. (Velká Epocha)

VIETNAM - 8. listopadu v 8.30 se shromáždilo před čínským velvyslanectvím v Hanoji okolo 50 protestujících. Důvodem shromáždění byl soudní proces vedený proti dvěma Vietnamským občanům za jejich podílení se na necenzurovaném krátkovlnném vysílání zpravodajství rádia Sound of Hope(Hlas naděje) do ČLR.

Podle očitých svědků se policie protestující nejdříve pokusila rozehnat vyléváním špinavé vody na účastníky protestu. Protestující přesto na místě protestu setrvali a později byli napadeni, zbiti a odvlečeni do přistavených vozů, kterými je odvezli do blízkého záchytného centra 10 kilometrů za okrajem hlavního města.

Jedna ze svědkyň události napsala Velké Epoše: „Zaměřovali se především na napadání těch, kteří se pokusili situaci vyfotografovat."

Podle jedné z obětí útoku, které se podařilo vyhnout zatčení policií, byli někteří z protestujících odtaženi do policejního vozu za vlasy. „Obstoupili mě. Ti přede mnou mě několikrát udeřili do obličeje, až mi spadly brýle na zem. Ti, co stáli za mnou, mě mnohokrát udeřili do krku,"  řekla protestující Velké Epoše.

 

„Je skutečně nepřiměřené zbít a odtáhnout protestující, kteří pokojně meditují na chodníku." - Donna Guestová, Amnesty International.

 

Podle svědkyně byla jedna skupina zadržených převezena na nedaleký stadion a zbytek zadržených policie přepravila do záchytného centra Loc Ha v blízkém městě Dong Anh.

Policejní vůz na dálnici vyfotografovaný reportérem, který sledoval transport protestujících. (Velká Epocha)
Policejní vůz na dálnici vyfotografovaný reportérem, který sledoval transport protestujících. (Velká Epocha)

Je skutečně nepřiměřené zbít a odtáhnout protestující, kteří pokojně meditují na chodníku,"  řekla Donna Guestová, zástupkyně ředitele pro oblast Ásie a Tichomoří Amnesty International. Vietnamská policie by měla zadržené propustit nebo je obvinit ze zjištěného trestného činu."

Podle mezinárodní lidsko-právní organizace Amnesty International se protestující a věznění Vietnamci věnují čchi-kungovému cvičení Falun Gong, které čínský režim zakázal v roce 1999. Rozsah a závažnost útoků čínského režimu proti Falun Gongu již španělský soud klasifikoval jako genocidu a zločiny proti lidskosti.

Potlačování těchto praktikujících Falun Gongu vietnamskými úřady jsou porušováním jejich práv na svobodu projevu a pokojné shromáždění," dodala Guestová. "Opravdu bychom si měli položit otázku, proč vietnamské úřady praktikující Falun Gongu takto napadají."

 

Vietnam by neměl porušovat lidská práva a trestat své občany jen proto, že se jejich aktivismus nelíbí Číně." - Phil Robertson, Human Rights Watch.

 

List Washington Post uvádí, že newyorská lidsko-právní organizace Human Rights Watch odsoudila věznění Le Van Thanha a Vu Duc Trunga jako "porušování svobody projevu."

"Vietnam by neměl porušovat lidská práva a trestat své občany jen proto, že se jejich aktivismus nelíbí Číně," uvedl Phil Robertson, zástupce ředitele pro oblast Asie z Human Rights Watch v reakci na průběh soudního případu.


Necenzurované vysílání rádia SOH

Mobilní stanoviště rádia SOH - Brisbane, Austrálie, leden 2008. (Clearwisdom.net)
Mobilní stanoviště rádia SOH - Brisbane, Austrálie, leden 2008. (Clearwisdom.net)

Protest se konal kvůli dlouhodobému zadržování pana Vu Duc Trunga a jeho švagra Le Van Thanha, kteří jsou již 17 měsíců ve vězení. Oba se podíleli na krátkovlnném vysílání do ČLR, které odhalovalo především  porušování lidských práv čínskou komunistickou stranou.

Čínský režim v tomto případu vyvíjí na vietnamskou vládu dlouhodobý politický nátlak. Případ se dostal také do hledáčku světových lidsko-právních organizací a mezinárodního společenství, kteří na vietnamskou vládu intervenují z druhé strany, díky čemuž byl případ dvakrát odročen a táhne se již půl druhého roku.

Soudní proces s obviněnými má pokračovat 10. listopadu a po incidentu před čínskou ambasádou již ohlásili protesty před vietnamskými velvyslanectvími zahraniční i české lidsko-právní organizace a aktivisté.

Rádio Sound of Hope (Hlas naděje) je obdobou evropského rádia Svobodná Evropa, které napomáhalo k pádu komunismu v Evropě. Sound of Hope (SOH) vysílá pomocí krátkých vln do Číny pravidelné necenzurované zpravodajství o událostech v Číně a ve světě. Čínský režim nechal proti televizním a radiovým vysíláním zbudovat síť rušiček, aby tak zajistil cenzuru informací a ochránil se před odhalením vlastní propagandy ve státních médiích.

Obžalování těchto dvou Vietnamců je částí obsáhlých represí vietnamských médií," uvedla Donna Guestová z Amnesty International v reakci na soudní případ.

Článek aktualizován 14. listopadu 2011

Zbytek zadržených policie přepravila do záchytného centra Loc Ha v blízkém městě Dong Anh. (Velká Epocha)
Zbytek zadržených policie přepravila do záchytného centra Loc Ha v blízkém městě Dong Anh. (Velká Epocha)

Poznámka: Hanoj je důležitým kulturním centrem Vietnamu s bohatou historií, je také hlavním městem a politickým centrem sjednoceného Vietnamu - Vietnamské socialistické republiky.

Zdroje: The Epoch Times, Amnesty International

Související články:

Dva Vietnamci stanou před soudem za rádiové vysílání do Číny

Vietnam: Soud s muži obviněnými za necenzurované vysílání do Číny opět odložen

USA: Návrh zákona chce upravit znevýhodňování amerických žurnalistů v Číně