Vlny protestů a odporu proti komunistickému režimu podněcují vládu k dalším opatřením za účelem udržování absolutní moci

Nový protiteroristický plán má ve skutečnosti pronásledovat odpůrce režimu. (Beijing Patrol/flickr.com)
Nový protiteroristický plán má ve skutečnosti pronásledovat odpůrce režimu. (Beijing Patrol/flickr.com)

Čínská vláda připravuje nový návrh zákona o potlačování teroristických skupin. Mnozí obyvatelé a pozorovatelé ovšem její kroky komentují jako nový nástroj represí proti čínským občanům, šikovně zabalený do takzvaného boje proti terorismu.

„Ve jménu boje proti terorismu bude potlačena i ta trocha svobody tisku a slova, kterou dnes lidé mají,“  říká renomovaný čínský lidsko-právní advokát Zhang Jiangkang. Podle Zhanga má hledání režimu, jak definovat zákon o teroristických aktivitách, co dočinění s jeho vnitřními a vnějšími konflikty.

Pokud budou aktivity jednotlivců nebo skupiny zhodnoceny jako hrozby pro rozličné úrovně vládní strany, mohly by být snadno označeny jako teroristické aktivity. Zákrok proti takovým skupinám „teroristů“ by byl ještě otevřenější a ještě důraznější než tomu bylo doposud. Speciální komanda by mohla otevřeně zasahovat proti komukoliv, koho vládní úřady označí za teroristu.

„Režim chce přesunout vnitřní konflikty pod vlajku boje proti terorismu a oklamat mezinárodní média. To mu umožní zvýšit jeho činnost na potlačování občanské opozice a také odvést pozornost mezinárodního společenství,“ míní Zhang.


Státní kladivo na nespokojené Číňany

24. října předložila státní rada čínského režimu návrh s názvem "Usnesení o zintenzivnění protiteroristických aktivit" Stálému výboru Národního lidového kongresu (Stálý výbor NLK) pro legislativní schválení.

Podle informace zveřejněné na internetových stránkách čínského Národního lidového kongresu a oficiálních webových stránkách státních médií zní definice teroristických aktivit uváděných v návrhu takto: "Chování zaměřené na vytváření sociální paniky, zastrašování státních orgánů a mezinárodních organizací, zapříčinění nebo úmysl způsobit ztráty, značné hospodářské ztráty, poškození veřejného zařízení nebo společenské nepokoje pomocí násilí, ničení, výhrůžkami, nebo jinými prostředky."

Rozdmýchávání, financování, nebo napomáhání těmto aktivitám je také klasifikováno jako teroristické aktivity.

Návrh rovněž předkládá nařízení o zmrazení finančních prostředků účtů lidí spojených s teroristickými organizacemi.

Náměstek ministra veřejné bezpečnosti Yang Huanning vysvětlil během 23. zasedání Stálého výboru Národního lidového kongresu, že současné zákony nemají jasné definice teroristických organizací a organizací s terorismem spojených.


Nová definice terorismu

Mnozí odpůrci nového zákona uvádějí, že by se měla čínská vláda při označování teroristických aktivit držet mezinárodních definic.

Internetový aktivista s přezdívkou Tianli Velké Epoše napsal: „Po nedávném pádu Kaddáffího a jiných diktátorů slouží propagace antiterorismu čínskému režimu k jeho vlastní ochraně.“

Han Yicun, renomovaný pekingský právník a znalec v oblasti politiky, řekl rádiu Hlas ameriky (Voice of America - VOA): „Nemůžeme akceptovat vysvětlení Státního kongresu. Jsou zakořeněna v zájmech vládních a vládnoucích úředníků a nejsou zamýšlena ve prospěch společnosti a lidskosti. Rozšiřování definice terorismu povede k zneužívání trestního zákona. Teroristické aktivity mhou být definovány pouze jako ty užívající násilné prostředky, které jsou proti společnosti, proti lidskosti, které vytvářejí útisk pro společnost a ohrožují veřejné zájmy.”

Lidskoprávní aktivistka He Peirong z Nanjingu řekla rádiu VOA, že poté, co se o novém usnesení dozvěděla, byla zprávou velmi pohnutá, neboť se zdá, že tento návrh je vypracován tak, aby byl namířen proti ní,   ačkoliv ona pouze pomáhá shromažďovat fondy na ochranu základních lidských práv občanů. Podle svých slov se svých práv nehodlá vzdát.

„Věřím, že žádné usnesení nezastaví vývoj čínské společnosti a občanských hnutí v Číně,”  řekla paní He.

Související články:

 

Čínští samaritáni se ukázali jako podvod (video)

 

USA: Návrh zákona chce upravit znevýhodňování amerických žurnalistů v Číně

 

Americký kongres vydal zprávu o lidských právech v Číně, režim přitvrzuje (video)