Tři scenáristé. Třináct špičkových českých a slovenských výtvarníků. Třináct komiksů nakreslených podle vyprávění třinácti skutečných lidí. Třináct strhujících příběhů z válečné fronty, koncentračních táborů, komunistického kriminálu i prostředí Státní bezpečnosti.

Ještě jsme ve válce - Příběhy 20. století(ARGO/USTR)
Ještě jsme ve válce - Příběhy 20. století(ARGO/USTR)

1. listopadu vychází komiksová kniha Ještě jsme ve válce - Příběhy 20. století určená pro všechny příznivce obrázkových příběhů i pro zájemce o naši nedávnou minulost.

Obsah knihy připravilo občanské sdružení Post Bellum, které již deset let zaznamenává svědectví válečných veteránů, bývalých vězňů koncentračních táborů, politických vězňů, ale i komunistů a agentů StB a mnoho dalších pamětníků totalitní doby.

Výsledkem celého projektu je sbírka kreseb předních českých a slovenských tvůrců komiksu, kteří zachytili z archivu vybraných třináct zajímavých vzpomínek do komiksových příběhů.

"Děláme vlastně prostou práci - natáčíme s pamětníky výjimečných i obyčejných událostí naší nedávné minulosti rozhovory. Záznamy pak ukládáme na internetový portál Paměť národa. Z této sbírky vznikají rozhlasové dokumenty, výstavy, knihy a v těchto dnech také komiksy. Doufáme, že příběhy zaujmou díky komiksovému zpracování i ty, kteří se o naši moderní historii příliš nezajímají," říká Mikuláš Kroupa, ředitel sdružení Post Bellum a společně s Adamem Drdou a Davidem Bartoněm také autor komiksových scénářů.

13 příběhů

Jedním z komiksových hrdinů je například Jiřina Tvrdíková, která "česala bílého medvěda" v sovětských gulazích, kde bylo vězněno i mnoho československých občanů.

 

Hrdinové, které životní osud či zhoubná moc totalitního režimu vystavila přetěžké zkoušce, dokázali během jediného okamžiku obětovat pro záchranu druha nebo skupiny naprosto vše, a to aniž by sami pro sebe mohli něco získat. Věříme, že právě takový postoj je třeba neustále připomínat a přibližovat jej především generaci mladých lidí, jejichž vlastní zkušenosti i životní podmínky se dnes zdají být od podobných okamžiků zlomu na míle vzdálené.

 Seznam příběhů

Rudolf Bělohoubek zase vypráví, jak mu zavraždili oba rodiče, jen pár kilometrů od Berouna, během poválečného divokého odsunu Němců.

V příběhu 15 let ve stodole prožijete společně s Václavem Jakešem nekonečné skrývání před komunistickou policií na statku rodiny Peckových.

Komiks Ten kluk přece nic neudělal vypráví o těžkém rozhodování Milušky Havlůjové, zda spolupracovat s komunistickou státní bezpečností nebo být odsouzena na čtyři roky vězení, které znamenaly odloučení od jejího dvouletého syna.

Poslední let, podle vyprávění Zdeňka Mikše, líčí dramatický útěk studentů letecké vojenské akademie "na západ".

Nechybí ani příběhy z období normalizace a mezi komiksovými hrdiny najdete dokonce i spolupracovníka státní bezpečnosti - osud "estébáka", který promluvil o svém selhání, zpracoval v komiksu Chytřejší než oni Tomáš Kučerovský.

„Příběhy jsou často provázané, nesnadné výkladu a brání se zjednodušení - tak jako dějiny samotné," doplnil Mikuláš Kroupa.

 

Videoupoutávka

 

13 výtvarníků

Pestré je také výtvarné ztvárnění cyklu - každý z třinácti příběhů nakreslil jiný výtvarník. Projekt je tak i přehlídkou současného česko-slovenského komiksu.

„Vytipovali jsme umělce stojící na špičce současné tvorby a jsme rádi, že většina z nich spolupráci přijala," uvedla koordinátorka projektu Jana Fantová. Výtvarníci komiksů jsou Tomáš Kučerovský, Toy_Box, Nikkari, Vojtěch Šeda, Václav Šlajch, Jan Bažant, Miloš Mazal, Vhrsti, Martin Plško, Jiří Husák, Prokop Smetana, Petr Včelka a Branko Jelinek.

Knihu Ještě jsme ve válce - Příběhy 20. století spolu-vydává nakladatelství Argo a Ústav pro studium totalitních režimů a k dostání bude od 1. listopadu.

Křest knihy proběhne v rámci festivalu KomiksFEST! v sobotu 29. října od 17 hodin v Meetfactory. Knihu uvede do světa osobně jeden z komiksových hrdinů generál Tomáš Sedláček, podle jehož příběhu je celá kniha pojmenována. Společně s ním můžete v komiksu Ještě jsme ve válce zažít krutost východní fronty i beznaděj komunistických kriminálů.

Zakoupit na kosmas.cz 293,- Kč


Seznam příběhů

Ještě jsme ve válce - Nikkarin - Mikuláš Kroupa
Česání bílého medvěda - Vojtěch Šeda - David Bartoň
V rodinném táboře - Miloš Mazal - Adam Drda
Gestapácké razítko - Prokop Smetana - Mikuláš Kroupa
Masakr "U Zabitého" - Martin Plško - Adam Drda
Hurvínkovy příhody - Vhrsti - David Bartoň
Luboš Jednorožec - Václav Šlajch - Mikuláš Kroupa
Ten kluk přece nic neudělal - Toy Box - Adam Drda
15 let ve stodole - Jiří Husák - Adam Drda
Poslední let - Jan Bažant - Mikuláš Kroupa
Chytřejší než oni - Tomáš Kučerovský - Mikuláš Kroupa
Mánička ze severu - Branko Jelínek - Adam Drda
Borské povstání - Petr Včelka - Mikuláš Kroupa