20111022_atlet
Německý atlet s umělou končetinou. (Televize NTD)

Heinrich Popow přišel o nohu kvůli rakovině, když mu bylo teprve devět let. Tato ztráta ho ale ani v nejmenším nezpomalila. Německý atlet je světovým šampionem v běhu na sto metrů. Na paralympiádě získal stříbrnou medaili.

 

Video poskytla Televize NTD

„Sprinter také pomáhá testovat umělou nohu, kterou použije na paralympiádě příští rok. Protézu vyrobila firma Otto Bock a je navržena pro výkon, nikoli na vzhled," sdělil Popow.

Noha nemá patu, jen přední část chodidla, protože na sprint patu nepotřebujete. Kolenní kloub se dá celkem snadno nastavit, má mě jen nést, když se předkloním nebo koleno natáhnu, či když se zastavím.

Mimo trať Heinrich nosí další zařízení od Otto Bocka. Jde o novinku zvanou Genium. Podle strategického ředitele společnosti, Helmuta Pfuhla, jde o poslední generaci protéz.

„Tohle je první nožní systém, který je plně ovládán mikroprocesorem. Ten nabízí nositeli výrazně víc bezpečnosti. To znamená, že se nemusí zvlášť soustředit na každý krok, ale může se dívat (například) do výkladu, koncentrovat se na jiné věci," uvedl pan Pfuhl.

Nejnovější vynálezy jsou na hony vzdáleny dřevěným protézám, které firma začala vyrábět po první světové válce pro zraněné veterány.

Heinrich doufá, že další pokroky ve vývoji mu nejen usnadní život, ale že mu rovněž pomohou vyhrát zlato na paralympiádě v Londýně.

 

Související články:

Olympijský atlet přijal výzvu - přeskočit tři auta (video)