20111019_yinyang
Po dobu tisíce let čínská medicína při léčbě nemocí nezměnila své principy jinu a jangu. (KanZongGuo.com)

Čínská medicína existuje mnohem déle, než je doloženo. Říká se, že Vnitřní příručka žlutého císaře (Huangdi Neijing, lékařská příručka ze staré Číny, pozn. red.) tu je více než 2 000 let, a někteří znalci dokonce tvrdí, že se předává již více než 3 000 let.

Existuje mnoho dalších knih, jako Břišní tyfus a Shen Nong Ben Cao Jing (starý spis o zemědělství a léčivých bylinách, pozn. red.). Nicméně bez ohledu na to, kolik knih existuje, jejich obsah se neodchyluje od principů jinu a jangu, dvou protichůdných, navzájem se doplňujících energií.

Během historie čínská medicína své principy jinu a jangu při léčení nemocí nezměnila po tisíce let. Avšak díky náhlému rozvoji modení empirické vědy se lidé snaží porozumět principům jinu, jangu a pěti prvkům jako filozofickému konceptu, neberou v potaz jejich skutečnou existenci, a navíc ani nevědí, jak tyto principy v praxi aplikovat.

Dnes zahrnuje čínská medicína pouze povrchní znalosti. Například namísto učení vzájemného působení jinu, jangu a pěti prvků se učí, jaká složka v jednotlivých receptech zabírá, místo toho, aby se zabývali tím, jaké jsou základní vzájemné vztahy mezi jinem, jangem a pěti prvky.

Co je potom skutečným základem čínské medicíny? Je to Tao. Lidé v moderní době ví o Tao velmi málo, nicméně pro tento pojem existuje mnoho různých vysvětlení.

Ve znaku Vyklad znaku Tao, taoismus, tao, cinske obrazkove pismo, kaligrafie, cinske-znaky-na-epoche, znak (Tao) je popsána cesta, stezka nebo také životní cesta člověka, ale tento znak znamená i taoismus. Část čínského znaku pro zápis tohoto slova symbolizuje nohu a chodidlo člověka, zatímco jiná jeho část představuje odpor, což Číňané vysvětlují jako symbol obtížné cesty člověka, neboť musí překonávat překážky, ale díky cvičení, námaze a své píli postupuje tento člověk stále kupředu. více...

V dávných dobách byla lidská povaha dobrá. Když někdo zmínil slovo Tao, lidé okamžitě věděli, jaký je jeho vnitřní význam. Každodenní činnost a chování lidí následovaly principy Taa - dělat dobré skutky a hromadit ctnost.

Celá teorie čínské medicíny pochází z Taa, znalosti vesmírných zákonů a proto jsou jejími základy energie jin a jang a pět prvků. Jestliže se čínská medicína odkloní od principů Taa, ztratí svůj účinek a základní smysl. Stejně tak jestliže použijeme moderní vědu, aby čínskou medicínu vedla, výsledek nebude ani tak dobrý jako u západního lékařství.

Protože jin a jang a pět prvků jsou projevem principů Taa na určité úrovni, bez ohledu na to, jak se věci mění, na této úrovni všechno pochází z jinu, jangu a pěti prvků. Následkem toho může jin, jang a pět prvků na této úrovni vyřešit všechno .

Podle tradiční čínské kultury nejsou principy, jako tyto, pod kontrolou lidských bytostí, ale byly nám předány božskými bytostmi - lidé se mají snažit pouze tyto nadřazené principy následovat a podřídit se jejich pohybům a zákonitostem. Čínská medicína se uchovala a praktikovala po tísíce let a předává se dodnes, dnešní lidé jí však mohou porozumět jen velmi těžko a často nad ní mohou přemýšlejí jako nad druhem životní filosofie.

Článek byl upraven 28.10.2011

Zdroj: en.kanzhongguo.com

 

Související články:

Nejkrásnější příběhy z Číny: Vyhloubit jeskyni a kultivovat Tao

Pět prvků, pět pilířů čínské medicíny - část první

Čínská medicína: Neignorujte příznaky, mají nám říct, že něco není v pořádku