Naše galaxie Mléčná dráha je spojena obřím vláknem s blízkým shlukem galaxií, které jsou pro změnu propojeny se zbytkem vesmíru. Tvrdí to nová studie z Austrálie. Důkaz o existenci této neviditelné struktury pochází z uspořádání vesmírných těles v kosmu.

2011110_vesmir
Simulovaný pohled na vzájemně propletená vlákna mezi galaxiemi. (Michael Boylan-Kolchin/University of California Irvine)

„Zkoumáním pozic starých seskupení hvězd, zvaných kulové hvězdokupy, jsme zjistili, že hvězdokupy tvoří kolem Mléčné dráhy úzkou rovinu namísto toho, aby byly roztroušeny po obloze," uvedl v tiskovém prohlášení Stefan Keller z Australské státní univerzity v Canbeře.

Galaxie rostou tak, že nasávají vodík a hélium, které tvorbu hvězd pohánějí. Má se za to, že Mléčná dráha své současné velikosti dosáhla konzumací stovek mnohem menších galaxií.

„Vlákno hvězdokup a malých galaxií kolem Mléčné dráhy je jako pupeční šňůra, která naši galaxii krmila, když byla mladá," vysvětlil Keller.

Věří se, že náš vesmír sestává převážně ze dvou druhů materiálu – běžné hmoty, která tvoří hvězdy, planety a galaxie, a temné hmoty, která pohání neustále se zrychlující expanzi vesmíru.

„Následkem velkého třesku a nadřazenosti temné hmoty je, že běžná hmota je hnána jako pěna na hřebenu vlny do rozsáhlých vzájemně propojených vrstev a vláken, jež se rozprostírají přes nesmírné kosmické prázdnoty, zrovna jako uspořádání kuchyňské hubky," píše astronom a dodává: „Ale na rozdíl od hubky přitažlivost žene materiál přes tato propojená vlákna k největším kusům hmoty. Naše nálezy ukazují, že kulové hvězdokupy a přidružené galaxie Mléčné dráhy toto kosmické vlákno sledují."

Podle vědců má vesmír strukturu, jež sestává z dlouhých vláken galaxií, která jsou rozptýlena přes gigantické prostory zabírající miliony světelných let. „Kulové hvězdokupy jsou systémy statisíců starých hvězd hustě natlačených v kouli. Většina těchto hvězdných seskupení jsou středy malých galaxií tažené podél vláken přitažlivostí. Když se tyto malé galaxie dostaly příliš blízko Mléčné dráze, většina hvězd byla očesána a přidána k naší galaxii. Zůstaly jen jejich středy," uzavřel Keller.

small_United_Kingdom

Související články:

 

Mnohé dimenze: mezi superstrunami a paralelními světy

 

Cesta do středu hmoty

 

Realita jako pouhá iluze, část I.