O víkendu se pojede Velká pardubická - nejtěžší a nejprestižnější dostih v Evropě. (vpcp.cz)
O víkendu se pojede Velká pardubická - nejtěžší a nejprestižnější dostih v Evropě. (vpcp.cz)

Fanoušci dostihových závodů si o víkendu, druhou říjnovou neděli, přijdou na své. Bude se konat nejtěžší a nejprestižnější dostih v kontinentální části Evropy – Velká pardubická.

Na dráze uvidíme 22 koní z českých stájí, 18 koní ze zahraničí. Závodu se zúčastní dva bělouši, Aman Gris a bělka Sixteen (vítěz 2007 a 2008). V dostihu uvidíme také sedminásobného vítěze žokeje Josefa Váňu s koněm Tiumen (vítěz 2009 a 2010).

Velké pardubické může konkurovat snad jen britská Velká národní - Grand National Liverpool steeplechase.

První Velká pardubická steeplechase se běžela 5. listopadu 1874 o 8 000 zlatých. Na startu tehdy stálo 14 koní, z nichž dostih dokončilo pouhých sedm koní, první proběhl cílovou čárou plnokrevný hřebec Fantome s anglickým žokejem Georgem Sayersem.

Průběh premiérového dostihu a jeho výsledek vzbudily mezinárodní ohlas a dal vzniknout pravidelné každoroční tradici, kterou přerušila pouze světová válka, politické události v roce 1968 a nepřízeň počasí v letech 1876 a 1908.

Nejtěžší překážkou na trati je nechvalně známý Velký Taxisův příkop, který si vyžádal již 27 koňských životů. Časový rekord drží na trati od roku 2008 bělka Sixteen s žokejem Bartošem v sedle.

V roce 1909 nastala situace, kdy dostih nedokončil ani jediný kůň, a v roce 1920 byl dostih ukončen bez vítěze, neboť jediný, kdo proběhl cílovou čarou, byl Jonathan, jenž byl diskvalifikován pro překročení časového limitu.

Dostih začne v neděli 9. října od 13:00 hod.