20110930_geocaching
Ilustr. foto. (Flickr.com/Bob n Renee)

Od kamarádů jsem již několikrát slyšel: „Hele našel jsem super kešku!“ nebo „Jdeme hledat kešky, pojď s námi.“

Koukal jsem na ně, jakou řečí hovoří, jestli jsem se nepřeslechl. Ne, nepřeslechl. Geocaching je stále populárnější, hlavně pro svou hravost, rozmanitost a samozřejmě i pro svou „tajemnost“, prostě musí se při ní přemýšlet.

20110930_geoobr. 1 - Ilustrace změny horizontální i vertikální přesnosti před a po roce 2000. (Pnt.gov)

Jak to vlastně vše začalo? Rok 2000 byl tím přelomovým a „viníkem“ byl prezident spojených států amerických Bill Clinton. Do května roku 2000 byla do civilního C/A kódu vložena chyba, která způsobovala pozměnění informací o skutečné poloze satelitů a časových značek – bližší vysvětlení najdete zde.

Velmi zjednodušeně řečeno, vaše poloha nebyla zaměřena na metry jako dnes, ale spíše na desítky i stovky metrů. Viz obrázek 1., kde je názorně ukázáno jak se změnila horizontální i vertikální přesnost.

20110930_geo2
obr. 2 - Pozice před rokem 2000. (Pnt.gov)

Praktický dopad je vidět na obrázcích 2. a 3., kde je vidět, jak se vyhledávaná pozice zpřesnila.

Takže zpět ke geocachingu. Samozřejmě s touto informací se rozproudila na internetu debata, jak takovou přesnost využít. Dave Ulmer druhý den umístil do lesa ve státě Oregon schránku a uveřejnil její souřadnice. Kdo ji objevil, mohl si z ní něco vzít a nechat v ní nějakou svou věc – CD, knížku, SW, atp.

V několika dalších dnech se v USA objevilo několik dalších podobných schránek a během měsíce vznikla webová stránka, kam se psaly zážitky z hledání a další informace. 30. května 2000 bylo poprvé užito slovo geocaching. Předpona geo, označující činnost související se Zemí, a slovo cache – skrýš. 

20110930_geo3
obr. 3 - Zpřesnění pozice po roce 2000. (Pnt.gov)

V našich zeměpisných šířkách se užívá slangový výraz keška. Dnes si můžeme vybírat z téměř 1,5 milionu skrýší v několika stovkách států. V ČR je v současné době téměř 20 tisíc takzvaných pokladů.

Co ke hledání potřebujeme – informaci, kde se keška nachází, a samozřejmě GPS přijímač, no a trošku toho štěstí při hledání, přece jen i zaměření na rozpětí 5 metrů dá při hledání řádně zabrat, např. když má keška velikost pouzdra na film.

Doporučujeme navštívit stránky www.geocaching.cz a pak již zažívat vzrušující okamžiky při hledání pokladů, ať již sami nebo s partou dalších nadšenců.