Ilustrační foto. (flickr.com/victorillen)
Ilustrační foto. (flickr.com/victorillen)

Nejoblíbenější čínské mikroblogové stránky Sina Weibo, čínská obdoba Twitteru, daly na vládní napomenutí a přitvrdily cenzuru na internetu. Nová opatření zajistí kontrolu obsahu milionů uživatelů. Režimu nebezpečný obsah vládní úřady oficiálně označují jako „internetové fámy".

Společnost Sina, která Weibo provozuje, plánuje utvořit „tým na rozbíjení fám". Tým má mít kolem desítky redaktorů, kteří budou prosévat nevhodné blogové příspěvky a zavádět hodnotící systém, jenž má za úkol posoudit důvěryhodnost uživatelů. Šéf Weibo Charles Chao uvedl, že redaktoři budou „monitorovat, ověřovat a vyjasňovat fámy", které by se mohly na mikroblozích objevit.

Akcie Sina v reakci na zasahování stranických bossů zažily několik propadů, 20. září to bylo 15 procent. Od svého vzniku před dvěma lety vzrostl počet uživatelů služby na 200 milionů. Dnes je tato mikroblogová služba desátou nejnavštěvovanější stránkou v Číně. Tato čísla komunistické funkcionáře děsí, neboť Weibo se často používá jako improvizované pódium pro protivládní nálady.

V červenci a srpnu, po tragické srážce vlaků u Wenzhou, která zapříčinila smrt desítek lidí, se na Sina objevily záplavy komentářů napadající průběh záchranářských prací i celkový přístup úřadů. Když k tomu přidáte ještě povstání v arabském světě, u kterých se režim obává, že by mohly přerůst v sociální nepokoje v jejich zemi, není divu, že se vláda snaží přistřihnout disentu křidélka.

Čínská komunistická strana již pomocí svého firewallu a kontroly blokuje sociální média, jako Facebook, Twitter a YouTube. Sina Weibo a ostatní čínští hráči mají povoleno fungovat za podmínek, že se řídí přísnými pravidly kontroly informací.

Mikroblogy změnily způsob, jakým obyčejní čínští občané získávají informace a komunikují mezi sebou. Stávají se oblíbenou platformou, kde mohou zaznívat jejich názory, jinak přísně cenzurované.

I když záměrem nových pravidel je potlačit protivládní konverzace, disidenti a další aktivisté se domnívají, že se to nakonec obrátí proti straně. „Jen maří čas," okomentoval to čínský disident a novinář Li Datong pro rádio Voice of America.

„Čím víc (internet) blokují, tím víc nezákonnější se vláda stává. Mohou ho zavřít, ale z vlády to učiní nepřítele lidu. Je to dvojsečná zbraň," uvedl Li.

small_United_Kingdom

Čtěte také:

Metody čínské vlády při cenzuře internetu - kybernetická válka

Švédský student vyhoštěn z Číny za komentáře na svém blogu

Čínská vláda zablokovala v roce 2009 téměř polovinu webových stránek