20110914_amuri2
Uhynulí amuři v Číně. (Screenshot/News.cn)

Chovatelé ryb v jihovýchodní Číně jsou v šoku poté, co jim minulý týden, během několika dnů, náhle uhynuly miliony bílých amurů. Čínská média odhadují, že na farmách v úseku podél řeky Min v provincii Fu-ťien pošlo osm až devět milionů kusů.

Ryby začaly umírat 27. srpna, nejdřív ve městě Chuang-tchien a pak o něco níže ve městě Šuej-kchou. Rybářské úřady v provincii v úterý prohlásily, že za hromadné úmrtí může nízký obsah kyslíku ve vodě způsobený nedávnými dešti. Jeden z chovatelů ale pro Šanghajský deník uvedl, že ryby umíraly i poté, co začali do vody pumpovat kyslík. Někteří se domnívají, že pravou příčinou je znečištění z průmyslových továren.

 

Video poskytla Televize NTD

 

„Z okresu si vzali vzorky vody. Říkají, že to je nedostatek kyslíku. To je nemožné, to by nezpůsobilo smrt v tak širokém rozsahu. Já si myslím, že je to odpad výš na řece, z výrobních továren nebo něco takového," řekl chovatel ryb pan Jang.

Rybí sádky poskytují živobytí mnoha místním lidem. Tento záznam, který se objevil na internetu, ukazuje, že chovatelé teď jen sledují, jak jim ryby ve vodě zahnívají, místo aby je prodávali na trzích.

„Uhynula spousta ryb. Jsme teď všichni na mizině. Je to divné, letos umřelo už tolik ryb, všechno to ve vzduchu smrdí," říká pan Jang.

Státní média informovala, že masové vymření ryb zasáhlo kolem 800 rybářských rodin a mělo za následek škody ve výši 29 milionů amerických dolarů.