Zadluženost státu Současný stav EU. (UggBoy♥UggGirl/ flickr.com)
Zadluženost státu: Současný stav EU. (UggBoy♥UggGirl/ flickr.com)

Jak vidíme z tabulky č. 1, veřejné zadlužení k HDP roste takovým tempem, že již 12 zemí eurozóny (Maďarsko a Velká Británie zatím do eurozóny nepatří) z celkového počtu 17 se s veřejnými dluhy dostalo přes 60% HDP.

Irsku, kterému se přezdívalo keltský tygr, se podařilo veřejný dluh dokonce během pouhých 5 let zečtyřnásobit. Řecko i Itálie se pravidelně pohybují na předních příčkách, v posledních devíti letech překračují 100% hranici celkem pravidelně. Přičemž „přijatelná" výše podílu dluhu na HDP by se měla pohybovat pod hranicí 60%.

Celkový státní dluh všech zemí EU činí okolo 10 bilionů eur, což je cca 240 bilionů Kč. Pro představu, HDP České republiky (ČR) v roce 2010 činil 3,668 bilionů korun.

Proč se vlastně zadlužujeme?

Jak je možné, že nejméně vyspělé státy EU mají nejnižší podíl zadlužení? Jak je možné, že Bulharsko dokázalo snížit veřejný dluh z necelých 54% v r. 2001 na 16% v loňském roce?

Vysvětlení, že dluhy pomáhají financovat to, na co nestačí vnitřní zdroje, protože nejsou rozdělovány tak, aby zaručily ekonomický růst, můžeme použít za předpokladu, že tomu tak opravdu je. Ale i z příkladu ČR můžeme usuzovat, kolik prostředků z ročních rozpočtů určených na ekonomický růst se nedostane tam, kam má.

Je možné zaručit ekonomický růst bez dluhů? To je na obšírnější ekonomický, politický i morální rozbor. Velice zjednodušeně, pokud bychom dokázali využít každé euro, v případě ČR každé koruny, na smysluplné investice a nic by se po cestě k této investici a od této investice neztratilo, zcela určitě ano.

Dluhy státu nelze jen tak odepsat

Ale zpět k současné situaci. Dluhy některých zemí se stále a neúměrně zvyšují. Z pohledu EU je nutné udržet i velmi zadlužené státy při životě. Důvodů je několik. Dluhy státu nelze jen tak odepsat, přestože je to standardní postup u bank, pokud klient zbankrotuje. Dluhy státu jsou totiž v takové výši a tak rozprostřené, že by to postihlo nejen banky, ale i penzijní fondy, investiční fondy, pojišťovny a i drobné střadatele, kteří v minulosti dluhopisy těchto zemí nakupovali. A to vše jsou potencionální voliči v příštích volbách.

Kdo z politiků bude mít tu odvahu, aby řekl, vaše peníze jsou „v trapu"?

Vývoj veřejných dluhů v Evropě v poměru k HDP

Zadluženost státu - Současný stav EU

Veřejný dluh k HDP v r. 2010

tabulka2