Poutač na Krásku a zvíře. (www.mdb.cz)
Poutač na Krásku a zvíře. (www.mdb.cz)

Městské divadlo Brno si na začátek sezóny připravilo premiéru lidové hry Mojžíš a jako druhá novinka se na konci měsíce září představí  muzikálová pohádka Kráska a zvíře.

 

Mojžíš v lidovém kabátu

Mojžíš jako lidová hra – to je první premiéra MDB po prázdninách. Jedná se o zpracování lidové hry z Podkrkonoší, která byla znovuobjevena v 80. letech minulého století Vojtěchem Ronem a prostou formou vypráví jeden z nejpůsobivějších starozákonních příběhů. V lidovém jazyce vystupuje příběh proroka Mojžíše a jako červená nit provází diváka Mojžíšovým životem od narození po smrt. V ději nechybí ani Mojžíšovo čtyřicetileté hledání země zaslíbené nebo vyvedení Izraelců z egyptského otroctví včetně deseti ran egyptských. 

Vyprávění se nevyhýbá ani osobním událostem prorokova života. Lidovost dodává příběhu i postava Kašpárka, který všechno dění svým úhlem pohledu komentuje. Mojžíš patří k nekrásnějším dílům českého lidového divadla. Hra v dnešní uspěchané době evokuje podle tvůrců současnou touhu po harmonické společnosti. Původní verzi Františka Vodseďálka pro divadelní jeviště upravila režisérka Hana Burešová. Za zmínku stojí i hudba a text z pera muzikanta Petra Skoumala. Premiéra hry Mojžíš se uskuteční v sobotu 10. září 2011.

 

Kráska a zvíře znovu na scéně!

Muzikálovou pohádku Kráska a zvíře uvede MDB jako druhou premiéru nové sezóny koncem měsíce září. Jedná se o zpracování úspěšného kusu z dílny týmu  německého skladatele Martina Doepkeho, libretisty Christiana Bieniekema a textařů Elke Schlimbachové a Granta Stevensema. Tato verze slavného muzikálu  Kráska a zvíře sklízela od svojí premiéry v roce 1994 v Německu a později i v jiných evropských zemích mimořádný úspěch.

Městské divadlo Brno, které bylo součástí evropského turné,  předkládá tuto zdařilou verzi i na prknech svého domovského divadla. V režii Stano Slováka  opět ožije romantický příběh Krásky, dcery kupce, která je nucena, aby zachránila svého otce, nastoupit do služby  ošklivému vládci – Zvířeti. O Krásku však usiluje i mladík Gustav, který se chce Zvířete zbavit stůj co stůj. Pohádkový příběh o lásce bude premiérově uveden 24. září 2011 na prknech Městského divadla Brno.