Rita – hurikán 5. kategorie, tj. s nejsilnějším prouděním vzduchu, rychlejším než 252 km/h. (wikimedia)
Rita – hurikán 5. kategorie, tj. s nejsilnějším prouděním vzduchu, rychlejším než 252 km/h. (wikimedia)

Rádi by jste jeli na exotickou dovolenou? Zvažte některé faktory ještě před tím, než ji začnete plánovat. Můžete se tak vyhnout tomu, že se vysněný zážitek změní v noční můru.

Příroda má svůj koloběh a může pro člověka vytvářet nebezpečné situace. Konkrétně jde o různé živly, které mohou napáchat škody na majetku i na životech. Jejich působení se dá v mnoha případech odhadnout s docela vysokou pravděpodobností a pokud již o nich víte, je lepší taková místa v danou dobu z „plánovacího kalendáře vysněných dovolených“ raději vyškrtnout.

V tomto článku popíšeme výskyt tropických cyklónů nebo-li hurikánů, tajfunů, cyklónů, atd. Vznikají nad hladinou oceánů v částech subtropických oblastí, kde má voda nejvyšší teplotu. Intenzivní vodní výpary způsobené vyšší teplotou pak slouží jako motor tohoto rotujícího smrtícího živlu.

Sumární záznam jevů tropické cyklóny během let 1945 – 2006. (wikimedia/Citynoise)
Sumární záznam jevů tropické cyklóny během let 1945 – 2006. (wikimedia/Citynoise)

Charakteristickým rysem tropických cyklónů je oko uprostřed vzdušného víru a rychlost větru vyšší než 117 km/h (při nižší rychlosti oko obvykle není vyvinuto a mluví se o tropické bouři popř. depresi). Kromě ničivé síly větru s sebou přináší i mohutné srážky a pobřeží ohrožující velké vlny. Průměr cyklónu může dosahovat i několik stovek kilometrů.


Severozápadní Pacifik

Zóna s nejčastějším výskytem tropické cyklóny v severozápadním Pacifiku.

Tato zóna je nejnebezpečnější ze všech, sezóna bouří je vlastně v průběhu celého roku, se špičkou v září a s nejklidnějšími měsíci únor a březen. Postihuje nejčastěji státy jako Filipíny, Tchaj-wan, Japonsko, částečně pak jihovýchodní pobřeží Číny, Vietnam, Jižní Koreu. Sledovat aktuální situaci v této oblasti lze na japonském webu.

 

Severozápadní Atlantik

Zóna s nejčastějším výskytem tropické cyklóny v Atlantiku.

Hurikánová sezóna zde začíná v červnu, vrcholí v září a končí listopadem. Postihuje celou karibskou oblast (např. Portorico, Dominikánskou republiku, Bermudy, Bahamy, Haiti, Kubu), část Mexika a jihovýchodní a východní státy USA, jako Louisiana, Alabama, Florida, Georgia, Severní a Jižní Karolína atd. Aktuální dění mapuje Národní hurikánové centrum.

 

Jižní Indický oceán

Zóna s nejčastějším výskytem tropické cyklóny v jižním Indickém oceánu.

Této části je lepší se vyhnout mezi listopadem a dubnem a zvláště pak ve druhé polovině února. Jde o destinace, jako Mauritius, Réunion a Madagaskar. Situaci lze zjistit na francouzském meteo webu.

 

Severovýchodní Pacifik

Zóna s nejčastějším výskytem tropické cyklóny v severovýchodním Pacifiku.

Tady řádí hurikány od května do listopadu, většinou však nad vodou mimo pevninu a jen výjimečně zasáhnou Mexiko, Kalifornii a Havaj. Aktivity této oblasti zaznamenává stejně jako u severozápadního Atlantiku Národní hurikánové centrum.

 

Jihozápadní Pacifik

Zóna s nejčastějším výskytem tropické cyklóny v jižním Pacifiku.

Sezóna bouří v této oblasti začíná v listopadu a končí v dubnu, přičemž nejnebezpečnějším obdobím je přelom února a března. Nejvíce zasaženými oblastmi bývají severozápadní, severní a severovýchodní pobřeží Austrálie, Fidži, Nová Kaledonie, Vanuatu, Americká Samoa, Salomonovy ostrovy atd. Pro aktuální informace sledujte bom.gov.au a met.gov.fj

 

Severní Indický oceán

Zóna s nejčastějším výskytem tropické cyklóny v severní části Indického oceánu.

Tato část světa je tropickými cyklóny postižena nejméně a i jejich intenzita je ze všech oblastí nejnižší. Nebezpečný jev se zde objevuje především mezi dubnem a prosincem. Ohrožuje hlavně Bengálský záliv – západní pobřeží Indie, pobřeží Bangladéše, Andamany a Nikobary. Situaci v oblasti lze sledovat na imd.gov.in