Nejznámější ratingová agentura na světě včera zvýšila ohodnocení schopnosti naší republiky dostát svým závazkům, tedy rating o celé dva stupně z A na AA-

20110825_praha
Ilustr. foto. (wikipedie.org/Michal Bauer)

Praha - Dne 24. srpna zvýšila agentura Standart & Poor`s po předchozí revizi rating České republiky o dva celé stupně z A na AA- z hlediska dlouhodobých závazků v cizích měnách. V případě krátkodobých závazků v domácí měně zvýšila rating jen o jeden stupeň na AA. V obou případech se stabilním výhledem.

Jedná se o třetí nejvyšší rating udávaný touto nejznámější světovou ratingovou agenturou Standart & Poor`s, která má ve světě již více jak 120letou historii. Agentura to zveřejnila na svých internetových stránkách. Ratingem AA- jsou ohodnoceny kromě naší také země, jako Tchaj-wan, Kuvajt, Saudská Arábie a Japonsko.

Zvýšení ratingu ukazuje na stabilní a málo zadluženou ekonomiku našeho státu a schopnost dostát svým závazkům i přes probíhající dluhovou krizi v Evropě, kvůli které již agentura několika státům rating snížila. Rating byl zvýšen hlavně díky nízkému zahraničnímu zadlužení a předpokladu, že bude schválena důchodová reforma, uvedla ve své zprávě agentura.

Naposledy snížila agentura S&P rating Spojeným státům americkým, a to z nejprestižnějšího AAA na AA-. I ostatní agentury se činí, např. druhá nejznámější agentura Moody`s snížila včera rating Japonsku z úrovně Aa2 o jeden stupeň na úroveň Aa3. Po technické stránce máme tedy vyšší rating než Japonsko, které bylo ještě nedávno druhou nejlepší ekonomikou na světě, než její pozice ovlivnila Čína.

Premiér Petr Nečas ve včerejším rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl: „Je to i jistá známka důvěryhodnosti České republiky, protože v evropském kontextu je to protisměrný pohyb. Většinou dochází ke zhoršení ratingu. Takže je to i vysvědčení kredibility České republiky a její ekonomiky, ale i reformního úsilí vlády, která je v těchto věcech v domácích médiích a v domácím prostředí obecně často vysmívána. Teď se ukazuje, že praktické výsledky jsou v odborných kruzích hodnoceny podstatně pozitivněji.“

Po této pozitivní informaci včera posilovala česká koruna i pražská burza. Analytici ovšem vesměs podotýkají, že je zvýšení ratingu možná předčasné, protože klíčové reformy, jako důchodová a daňová, stále ještě neprošly parlamentem a senátem. Pokud se reformy nepodaří v brzké době zrealizovat a uvést do praxe, a situace na domácí politické scéně zůstane nadále vyhrocená, je velmi pravděpodobné, že o vysoký rating přijdeme.