ŠŤÁRA: Zkonfiskované drogy na předpis v Brooklynu, červenec 2010. (Hannah Cai/The Epoch Times)
ŠŤÁRA: Zkonfiskované drogy na předpis v Brooklynu, červenec 2010. (Hannah Cai/The Epoch Times)

NEW YORK - OxyContin, Percocet, Vicodin, to jsou názvy opiátů na předpis, které zaplavily školy v metropoli a vtahují mladistvé do světa narkomanie na úrovni závislosti na heroinu.

Opiáty na předpis se dávají pacientům jako léky proti bolesti. I když u vážně nemocných mohou přinést žádaný účinek, závislým přináší drogové opojení podobné tomu u heroinu. Dnes se tyto „léky“ staly druhou nejužívanější drogou hned po marihuaně a odborníci začínají mluvit o epidemii.

Bill Fusco, výkonný ředitel organizace Dynamic Youth Community, která poskytuje terapeutickou pomoc mladým lidem užívajícím návykové látky, uvedl, že od roku 2005 zažil ve středisku desetinásobný vzrůst počtu náctiletých, kteří jsou závislí na opiátech na předpis. Rodiče mu prý často říkají: „Aspoň že ten můj kluk bere OxyContin, a ne marihuanu.“ Na to jim ale Fusco odpoví: „To, co vaše dítě bere, je syntetický heroin,“ - načež jim spadne brada, vypráví Fusco. Samotní rodiče opiáty typu OxyContin (obchodní značka látky oxycodone) berou po operaci nebo při zranění a jejich ratolesti se s nimi poprvé setkají právě doma.

„Přirovnávají to k epidemii cracku,“ popisuje Luke Nasta ze střediska na léčbu drogově závislých Camelot of Staten Island. „Je to zákeřnější, protože se to přikrášluje. Nenese to sebou stigma braní heroinu, který je ilegální,“ poukazuje Nasta.

Na rozdíl od cracku se legální opiáty dotýkají všech společenských vrstev.

„Děcka prodávají oxycodone ze svých BMW,“ popisuje Sara Andersonová z dalšího střediska TASC. Mladé slečny, jejichž rodičům se ani nesní o tom, že by se mohly stát drogově závislými, končí na rehabilitaci poté, co je vyděsí fyzické symptomy absťáku. Bridget Brennanová, newyorská prokurátorka se specializací na narkotika, takové lidi nazývá „neúmyslní narkomani“.

Podle Toma Hendricka z organizace Partnerství pro Ameriku bez drog, se méně než 30 procent teenagerů ve skutečnosti domnívá, že braní prášků je riskantní. „Proč noviny neinformují, že neúmyslné  předávkování léky je teď druhou nejčastější příčinou úmrtí v USA po automobilových nehodách?“ otázal se Hendrick a dodal, že děti nastupují na cestu drog více díky lékům na předpis než díky marihuaně nebo alkoholu.

Odborníci proto volají po pomoci rodičů, kteří by se svými dětmi o tomto problému měli mluvit a po obnovení školní vzdělávací kampaně o nebezpečí drog. Rovněž je třeba vzdělávat studenty lékařství a doktory. Ti by měli pečlivě kontrolovat záznamy svých pacientů a všímat si většího množství vydávaných látek způsobujících závislost.

 

small_United_Kingdom