Bob Fu - President společnosti China Aid Association promluvil na Kaovu podporu při návštěvě čínského prezidenta v USA. (freegao.com)
Bob Fu - Prezident společnosti China Aid Association promluvil na Kaovu podporu při návštěvě čínského prezidenta v USA. (freegao.com)

15. srpna má být z vězení propuštěn čínský právník Kao Č'- šeng, který odhalil mezinárodnímu společenství rozsáhlou genocidu čínské vlády proti praktikujícím Falun Gongu.

Zveřejnil výpovědi obětí mučení v čínských vězeních a pracovních táborech v otevřených dopisech čínskému prezidentovi Chu Ťin-tchaovi a shromáždil důkazy ke 3 000 úmrtí praktikujících Falun Gongu v důsledku mučení.

Jeho aktivity podpořily mezinárodní judikatury k vydání zatykačů na pět významných čínských státníků včetně bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina.

 

Čínský obhájce Kao Č'-šeng po několika měsících mučení - při rozhovoru s agenturou AP. (freegao.com)
Čínský obhájce Kao Č'-šeng po několika měsících mučení - při rozhovoru s agenturou AP. (freegao.com)

Čínský obhájce Kao Č'-šeng byl zatčen Čínskou komunistickou stranou dne 15. srpna 2006. Byl odsouzen na tři roky odnětí svobody s podmínečným odkladem na pět let a trest mu má vypršet letos, 15. srpna.

Vyzývám mezinárodní společenství, aby neustále sledovalo Kaův případ. Ať je v bezpečí a na svobodě, ať se naše rodina sejde," vzkázala mezinárodnímu společenství Kaova žena Geng He, která s pomocí OSN uprchla se svými dětmi z Číny do USA.

V dnešní Číně to není jen Kaův případ, ještě jsou zde kauzy umělců Ai Weiweie, Tang Jitiana, Teng Biao, advokáta Jiang Yonga, jsou zde [vězněny] tisíce praktikujících Falun Gongu, disidenti a lidé, kteří apelují u vlády," říká paní Geng He.

 

Proslulý právník v oblasti lidských práv Kao Č'-šeng. (Velká Epocha)
Proslulý právník v oblasti lidských práv Kao Č'-šeng. (Velká Epocha)

Na podporu právníka několikrát vystoupilo vedení Evropského parlamentu, Velké Británie, Kanady a představitelé Spojených států. Podporu našel také mezi aktivisty a politiky v České republice. Dopis pro prezidenta Václava Klause, premiéra Petra Nečase a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga podepsalo 13 českých senátorů a řada českých umělců a osobností.

Propuštění proslulého právníka by mohlo vyvolat silnou reakci čínského obyvatelstva. Kao se stal symbolem odporu čínských právníků proti zločinům tamní komunistické strany. Čínští komunisté se ho obávají natolik, že jej neváhali uvěznit a mučit.

 

Související články:

Kniha čínského obhájce lidských práv Kao Č'-šenga vychází v ČR

Pronásledovaný čínský právník Kao Č'-šeng obdržel ocenění za svobodu projevu