ECB. (ArcCan/Wikimedia)
ECB. (ArcCan/Wikimedia)
8. 8. 2011 - Dnes dopoledne začala Evropská centrální banka ( ECB ) nakupovat italské a španělské státní dluhopisy. Objem nákupu se odhaduje v řádech miliard eur. ECB avizovala tento krok jako možnost již minulý týden. Na finančních trzích bylo tehdy znát, že je neuklidnilo ani závěrečné stanovisko z Evropského mimořádného summitu v polovině července o pomoci Řecku, a dnes začala ECB předjímaný postup uskutečňovat.

ECB nakupuje italské a španělské dluhopisy za účelem snížení nervozity na trhu, kterou vyvolala informace o problémové zadluženosti 3. a 4. největší ekonomiky Evropy, Itálie a Španělska. Kdyby tyto státy musely požádat o mezinárodní pomoc po vzoru Řecka, Irska, či Portugalska, mohlo by to vést až k rozpadu celé Evropské unie, protože Evropský záchranný fond ( EFSF ) nemá na potřebnou pomoc prostředky.

ECB si od tohoto kroku slibuje, že zarazí snahy spekulantů o zhoršování situace na finančních trzích, kteří se snaží z události něco vytěžit. Server idnes.cz citoval šéfa investiční strategie australské společnosti APM Capital Investors, pana Shanea Olivera: „Spekulanti se budou muset pořádně rozmýšlet, zda budou obchodovat, když vědí, že proti nim bude hrát ECB."

Finanční trhy na tuto zprávu reagovaly vesměs příznivě, přesto však evropské burzovní indexy nadále klesají, již od předminulého týdne. Zdá se tedy, že zpráva o snížení ratingu USA je podstatnější, než zpráva o stabilizaci zadlužených evropských států. Pravděpodobně to signalizuje, že si nejen Evropská centrální banka, ale i celá Evropská unie musí pomalými kroky vydobýt zpět pošramocenou důvěru mezi investory.