20110709_krvava_sklizen
Právníci Kilgour a Matas představili na Tchaj-wanu čínské vydání knihy Krvavá sklizeň: Odebírání orgánů praktikujícím Falun Gongu. (Screenshot/Televize NTD)
TCHAJ-WAN, 1. července - Kanadští právníci David Kilgour a David Matas navštívili minulý týden Tchaj-wan. Ve své knize „Krvavá sklizeň: Odebírání orgánů praktikujícím Falun Gongu", která právě vyšla v čínštině, veřejnosti podrobněji představili své závěry týkající se násilného odebírání orgánů lidem v pevninské Číně. Momentálně cestují po Tchaj-wanu a pořádají setkání se čtenáři.

 

Video poskytla Televize NTD


„Toto turné má lidem na Tchaj-wanu ukázat pravou tvář tohoto násilí a dát jim jasný vzkaz, vyburcovat je co nejvíce k činnosti a nastínit, co může být uděláno," uvedl David Matas.

V úterý navštívili Kilgour s Matasem tchajwanského zákonodárce Jüana, aby mu představili své závěry, vycházející především z nepřímých důkazů. Hovořili o zkušenostech praktikujících Falun Gongu, kteří byli vybíráni pro dárcovství orgánů.

„Byli podrobeni důkladné lékařské prohlídce, lékaři jim dělali vyšetření jejich orgánů, vyšetření ultrazvukem a další podobné procedury. Byli jedinými vězni v táboře, kterým byla věnována taková pozornost,"
řekl David Kilgour.

V roce 2006 začali Matas s Kilgourem vyšetřovat obvinění, že praktikující Falun Gongu jsou v Číně systematicky zabíjeni kvůli svým orgánům, které jsou následně za vysoké částky prodávány k transplantacím.

Kilgour a Matas dospěli ve svém šetření k závěru, že tyto zločiny se skutečně staly. Od té doby se snaží především o rozšíření celosvětového povědomí o této problematice.

To je i cílem nynějšího pobytu Kilgoura na Tchaj-wanu. Snaží se zde upozornit zdravotnické autority, aby pro případné zájemce o transplantaci v Číně vydali varování.

„Mohli byste alespoň požádat Vašeho ministra zahraničí, aby na své webové stránky umístil varování, že pokud se tchajwanští pacienti rozhodnou pro transplantaci v Číně, existuje velká šance, že dostanou například ledvinu od praktikujícího Falun Gongu, který se ničím neprovinil a který byl násilím uvězněn v pracovním táboře," doporučil Kilgour.

Matas a Kilgour byli také pozváni na řadu univerzit v zemi. Za odhalení nuceného odebírání orgánů praktikujícím Falun Gongu byli oba v roce 2010 nominováni na Nobelovu cenu míru.

 

Související články:

MUDr. Tomáš Reischig: Odběr orgánů z popravených vězňů a od ilegálně zadržených členů Falun Gongu je eticky naprosto zrůdný

Transplantační chirurgové se zabývají nuceným získáváním orgánů v Číně (video)

Krádeže lidských orgánů politickým vězňům v Číně nenecháme zamést pod koberec

EU zavádí směrnice proti nezákonému obchodování s orgány a orgánové turistice