jizni_sudan_nezavislost
Lidé přijíždějí na oslavy do Džuby, hlavního města nově vzniklého Jižního Súdánu (UN Photo/Paul Banks)
Dneškem oficiálně vznikl 196. stát naší planety - Jižní Súdán. Země čekala na nezávislost tři generace, od roku 1953, kdy Súdán získal autonomii z britsko-egyptské nadvlády. Cesta k vytvoření vlastního národa a státu byla nelehká, lemována válkami a náboženskými i rasovými rozdíly mezi severem a jihem země.

Lidé na jihu se na rozdělení těší už od ledna, kdy si v referendu vybrali odtržení od severní části země. Mezi novým národem panují naděje a euforie. „Jsem jeden z nejšťastnějších obyvatel této planety," uvedl pro humanitární organizaci World Concern Deng Mabior, 43letý otec pěti dětí z Džuby. „Jsem součástí dějin, rozhodně jsem jeden z nejšťastnějších (lidí)," dodal.

Agnes Nyombe jednomu reportérovi sdělila: „Mám takovou radost, že jsem na své vlastní půdě. Mám pocit, jakoby se mrtví vrátili zpět k životu." Okomentovala tak nedávné tvrdé boje podél nových hranic, které očekávání rozdělení provázely a ve kterých se každá ze stran snažila získat co největší úsek. Násilí a krvavé střety v Jižním Kordofanu a kolem města Abijej způsobily smrt a utrpení mnoha lidí. Na místo musely být vyslány mírové jednotky z Ethiopie.

Sever země, který si ponechá původní název Súdán, ztrácí hodně. Nejenom třetinu svého území, ale s ním zejména obrovské zásoby ropy a z toho plynoucí zisky. Obyčejní lidé nevraživost politiků nesdílí.
 
Léta jsme žili pospolu jako bratři, jsou to jen ti politici, kdo nás nakazil těmi ropnými otázkami," míní Mabior.
 
Investigativní novinářka Rebecca Hamiltonová, která v oblasti působila, tvrdí, že jí mnozí lidé ze severu volali vyjadřujíc svou radost nad tím, že jižané dostanou to, po čem tak dlouho toužili. „U hodně obyčejných Súdánců, které jsem na severu potkala, panuje pocit ztráty ne nad přírodními zdroji, ale nad citovým spojením s jihem," popisuje Hamiltonová.

Na nový stát čeká spousta těžkých úkolů. Musí vybudovat infrastrukturu, vládní instituce, veřejné služby a fungující ekonomický systém. Súdán jako celek také tíží dluh ve výši 38 miliard dolarů.
 
Bulharská europoslankyně Maria Nedelcheva, která je členkou delegace EU pro Afriku, uvedla, že pro stabilitu země bude nutné spravedlivé zastoupení všech skupin. Podle ní jsou hlavní příčinou destabilizace Súdánu konflikty ozbrojených menšin, které používají násilí ke vstupu do politiky.

Dokud nebude vláda, která bude v novém státě reprezentovat všechny, budeme politické situaci věnovat bedlivou pozornost, abych viděli, co je třeba pro lid v Jižním Súdánu udělat nejdříve," prohlásila Nedelcheva.

Jeden z obyvatel Džuby to shrnul: „Jsem si jistý, že nezávislost změní naše životy k lepšímu, pokud vláda nezapomene, že byla zvolena, aby sloužila, ne aby se těšili z funkcí."

 

Související články:

Čína měla Bašíra zatknout, říká OSN

V Súdánu začne zítra referendum, země se bude dělit na dva státy