Pomyslné ovoce na vítězném talíři a pusa pro fanonušky. (AP/SITA)
Pomyslné ovoce na vítězném talíři a pusa pro fanonušky. (AP/SITA)

Londýn, 2. července 2011 – Fantastický úspěch českého tenisu!

Jednadvacetiletá rodačka z Bílovce, Petra Kvitová, vybojovala v sobotu wimbledonský titul, když porazila turnajovou pětku Marii Šarapovovou ve dvou setech 6-3 a 6-4. Získala tak svůj první grandslam v kariéře. O pár hodin později se zapsala do historických tabulek Wimbledonu i Květa Peschkeová, která získala titul v deblu spolu se Srebotnikovou.

Do prvního gamu ale Petra dobře nevstoupila, prohrála hned své první podání. To naštěstí vzápětí vykompenzovala proměněním jednoho ze tří brejkbolů, které si vypracovala při úvodním podání Rusky. Dalším klíčovým momentem první sady byla šestá hra. Šarapovová udělala za stavu 30:30 dvě dvojchyby a darovala tak Kvitové vedení 4-2. Česká jednička ještě pořádně potrápila Rusku v osmém gamu, ale set zakončila vítězně až při svém následném podání na 6-3.

Druhou sadu odstartovala Kvitová na jedničku. Šarapovová ji z stavu 30:30 v první hře opět pomohla dvojchybou a následným brejkbolem naše tenistka nepohrdla. Zřejmě nervozita zaklepala i na dveře české jedničky. Ve čtvrtém gamu Petra zaváhala ve vícero směrech a druhé dějství tak bylo rázem srovnané. Koncentrace se ale Kvitové okamžitě vrátila a nejdelší (pátou) hru zápasu nakonec strhla díky výborným returnům na svou stranu. Další slabší chvilku si vybrala naše tenistka v šestém gamu. Na svém podání při výhodě Rusky měla možnost smečovat na shodu, ale míče se jako kdyby zalekla, čehož následně využila Maria a srovnala na 3-3. A přišlo další RE... Petra vzala podání Šarapovové i v sedmé hře. Následně to své obhájila a vedla 5-3. V další sérii svých servisů udělala Kvitová famózní tečku za zápasem. Nenechala si vzít ani jeden fiftýn, a když vedla 40-0, vše ještě zpečetila svým jediným esem v zápase.

Získala tak wimbledonský titul jako třetí, resp. druhá Češka v historii. Tím dosáhla nejvyšší mety své kariéry. Zároveň se posune v žebříčku WTA na své dosud nejlepší sedmé místo. Za zmínku stojí i zajímavá finanční odměna 1 100 000 anglických liber.

„Když tu stojím s trofejí a vidím ty skvělé hráčky v královské lóži... jsem šťastná, že jsem vyhrála,“ radovala se Petra při ceremoniálu na centrálním dvorci. Dojatá poděkovala i svým předchůdkyním Navrátilové a Novotné: „Je skvělé, že mě sledovaly a podporovaly celý turnaj, že mi radily.“

Gratulujeme!

Tím ale Wimbledon pro české barvy neskončil... O několik hodin později nastoupily ženy na centrální kurt i do finále čtyřhry. Tam nechyběla naše Květa Peschkeová se Slovinkou Srebotnikovou, které porazily Lisickou(GER) a Stosurovou(AUS) 6-3 a 6-1. Pro český tenis významný den...

Čtěte také:

Profil Petry Kvitové

Kvitová bude hrát o titul Wimbledonu se Šarapovovou