20110514_cenzura
Ilustrační foto. Pracovníci zaměstnaní čínskou vládou cenzurují internet. (Screenshot/Televize NTD)

Chongqing (čti Čchung-čching), velkoměsto v jihozápadní Číně známé skopičinami svého neomaoistického bosse Bo Xilaie, bude mít brzy svobodný přístup k internetu. Ovšem ne pro každého.

Zpráva ze 17. června, která se objevila ve víkendovém vydání Jižního deníku, uvádí, že ve městě vznikne speciální čtvrť, kde nebude přístup na internet omezen „velkou internetovou zdí“. Svobodný internet však bude sloužit jen mezinárodním korporacím a od zbytku země bude striktně izolován. Článek přilákal na čínském internetu velké množství čtenářů.

Speciální čtvrť, které se začalo přezdívat „cloudová čtvrť“,  se staví v oblasti Chongqingu nazývané Dvě řeky a zabere deset čtverečních kilometrů, píše se v článku. Cloud computing je relativně nová počítačová technologie, která otevírá ohromné obchodní příležitosti. Kvůli přísné vládní kontrole internetu je však tržní podíl Číny nulový.

Síť cloudové čtvrti se napojí na internet přímo tím, že obejde firewall čínského režimu. Zahraniční investoři tak budou moci přistupovat k datům v různých zemích bez otravné čínské cenzury. Zaměstnanci budou muset před vstupem do čtvrti procházet přísnými bezpečnostními kontrolami.

Zpráva se dočkala na internetu vášnivé diskuze.

„Svoboda informací se stala luxusem, který lze najít jen na deseti čtverečních kilometrech. Úřady by se měly stydět,“ poznamenal jeden blogger.

„Cloudová čtvrť je internetovou verzí „Číňanům a psům vstup zakázán,“ okomentoval zprávu další blogger s odkazem na nápisy, které byly v 19. a 20. století umístěny ve zvláštních zahraničních zónách.

Jakmile Peking vytvoření speciální čtvrti schválil, ministerstva a úřady rozsáhlé čínské komunistické byrokracie začaly přidávat své vlastní požadavky. V oblasti se budou například moci data jen zpracovávat a pak mohou být odeslána. Necenzurované informace se týkají jen mezinárodních komerčních společností sídlících v zahraničí, domácí pobočky těchto firem se z tohoto privilegia těšit nebudou. Informace zpracované uvnitř cloudové čtvrti a mimo ni budou striktně odděleny a úřady si vyhradily právo data ve speciálním obvodu namátkově kontrolovat, napsal Jižní deník.

„Tyhle požadavky se mohou zdát jednoduché, ale jejich realizace snadná není. Znamená to, že Chongqing si musí utvořit novou sadu pravidel, pro které neexistuje žádný precedens,“ uvádí se v článku.

Většina uživatelů internetu v Číně doufá, že cloudová čtvrť se brzy „rozroste na 9,6 milionu čtverečních kilometrů, aby se ze stejného zacházení mohli těšit všichni Číňané a čínské podniky,“ jak poznamenal jeden blogger.

small_United_Kingdom

 

Přečtěte si:

Nový regulátor zpřísnil kontrolu nad čínským internetem (video)