20110614_spion
Usvědčený: Špión John Zhou a jeho právní zástupce Otto Schily opouštějí soudní budovu v německém Celle poté, co byl Zhou shledán vinným. (Renate Lilge-Stodieck /The Epoch Times)

 

CELLE, Německo, 14. června - Po několika letech vyšetřování shledal německý soud Johna Čou vinným ze špionáže lidí nepohodlných čínskému režimu. Od soudu v dolnosaském Celle odešel Čou s podmíněným dvouletým trestem. Ve své činnosti se zaměřoval na místní praktikující Falun Gongu, duchovního hnutí, které je v Číně vystaveno dlouholetému krutému pronásledování.

 

 

Video poskytla Televize NTD

Čouovo odsouzení bylo pro místní praktikující Falun Gongu šokem. Odsouzený začal v Německu praktikovat již v 90. letech a patřil tak mezi jednoho z nejdéle praktikujících. Podle žaloby začal s čínským režimem spolupracovat v roce 2005, když se pokoušel o návštěvu svého nemocného otce v pevninské Číně. Soud prokázal, že se setkal s vedoucím čínského konzulátu v Berlíně a vyjádřil vůli pomoci režimu "vyřešit otázku Falun Gongu."

V březnu 2006 byl představen agentům "Úřadu 6-10", speciálnímu orgánu státní represe ne nepodobném gestapu, jehož úkolem je zničení Falun Gongu. Čou podle žalobce pravidelně podával zprávy přímo vysokému důstojníkovi Úřadu 6-10 Čen Binovi. Také mu přes Šanghaj umožnil přístup k soukromé korespondenci německých praktikujících.

Jeho činnost však neušla pozornosti německé kontrarozvědky, která jej začala vyšetřovat. Čou si toho byl vědom a několikrát byl dokonce varován, aby své kontakty přerušil. Nakonec skončil před soudem. Kromě dvouleté podmínky musí také zaplatit pokutu ve výši asi 21 000 amerických dolarů.

Čínská špionážní síť, namířená proti Falun Gongu, byla z velké části odhalena v roce 2005 v Austrálii bývalým čínským konzulem v Sydney Čenem Jong-linem. Čen řekl při svém slyšení před Sněmovnou reprezentantů: „Válka proti Falun Gongu je jedním z hlavních úkolů čínské zahraniční mise."