Ilustrační foto. (flickr.com/Patrick H~)
Ilustrační foto. (flickr.com/Patrick H~)
International Business Machines (IBM) poprvé od dubna 1996 překonala svého největšího konkurenta na trhu, společnost Microsoft, čímž jasně určila mezník současného nárůstu tohoto giganta v oblasti hardware a software.

IBM, která v dubnu zvýšila své příjmy za rok 2011, začala v poslední době zaznamenávat vysokou poptávku po svém softwaru a službách.
Nadnárodní technologická společnost vládla počítačovému světu po desítky let, dokud si začátkem roku 1980 nenajala malou, neznámou firmu Microsoft na vývoj operačního systému do osobních počítačů IBM PC.

Zatímco „Big Blue" zaplatil jednorázovou splátku 50 000 dolarů za operační systém, Bill Gates z Microsoftu nepředal společnosti IBM copyright.

Jak se operační systém rozšířil mezi další obchodníky s hardware, Gates prorazil do vedoucího postavení v průmyslu, zatímco IBM dala výpověď výrobci hardwaru, protože nebyl schopný držet krok s vývojem technologie.

Na konci roku 1999 byla tržní cena Microsoftu třikrát vyšší než tržní cena IBM.

Nicméně od roku 2000 investoři zkoumají vody dál od operačního systému Microsoftu a poohlížejí se po mladších konkurentech, jako Google a Facebook, kteří plně čerpají z výhod rychlého nárůstu popularity Internetu a cloud computingu.

Společně s přechodem mnohých uživatelů PC k produktům společnosti Apple utrpěly akcie Microsoftu v posledních deseti letech velké ztráty.

IBM mezitím prodala svoji PC skupinu a značku ThinkPad čínskému výrobci Lenovo a od té doby vystupuje jako specialista na obchodní software, servery a poradenství v různých oborech, počínaje velkými servery a nanotechnologií konče, čímž na trhu vystupuje ze stínu Microsoftu, kde byla po několik dekád.

Podle zprávy Reuters byla minulé pondělní večer tržní hodnota společnosti IBM 203,5 miliard dolarů a hodnota společnosti Microsoft 201,1 miliard dolarů. Žádná ze společností se nepřiblížila ceně společnosti Apple, tedy 308,3 miliard dolarů.

small_United_Kingdom