Exteriérová výstava velkoplošných fotografií a dokumentů je v Praze na Vyšehradě instalována v parku před Starým purkrabstvím od 19. května do 21. července 2011. (Foto: Petr Šváb/Velká Epocha)
Exteriérová výstava velkoplošných fotografií a dokumentů je v Praze na Vyšehradě instalována v parku před Starým purkrabstvím od 19. května do 21. července 2011. (Foto: Petr Šváb/Velká Epocha)

Pražský Vyšehrad hostí Výstavu Wintonovy vlaky, zachycující tváře a příběhy dětí, které unikly před hrůzami 2. světové války díky tehdy mladému britskému úředníkovi Nicholasu Wintonovi. Ten při návštěvě Prahy zorganizoval vypravení několika speciálních vlaků, kterými v roce 1939 z Československa odjelo do nových rodin ve Velké Británii téměř 700 dětí.

Zahájení výstavy proběhlo současně v Praze a Londýně. Zúčastnili se jej například předsedkyně poslanecké sněmovny ČR Miroslava Němcová, ministr obrany Alexandr Vondra či pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Mezi hosty na zahájení výstavy byli (zprava v přední řadě) izraelský velvyslanec Jaakov Levy, britská velvyslankyně Sian MacLeod, předsedkyně poslanecké sněmovny ČR Miroslava Němcová, ministr obrany Alexandr Vondra či pražský primátor Bohuslav Svoboda. (Petr Šváb/Velká Epocha)
Mezi hosty na zahájení výstavy byli (zprava v přední řadě) izraelský velvyslanec Jaakov Levy, britská velvyslankyně Sian MacLeod, předsedkyně poslanecké sněmovny ČR Miroslava Němcová, ministr obrany Alexandr Vondra či pražský primátor Bohuslav Svoboda. (Petr Šváb/Velká Epocha)

„Je naší chybou, že tak moc obdivujeme různé hvězdy a hvězdičky televizních estrád, místo toho, abychom obdivovali a uctívali skutečné hrdiny. Dnes jsme se tu setkali, abychom si připomenuli činy takového hrdiny - Sira Nicolase Wintona. Před 72 lety odjely, díky jeho aktivitě, z Prahy za svobodou stovky těch nejnevinnějších - dětí, které tak byly uchráněny zla v podobě nacistického teroru. Naší povinností je si hrůzy 2. světové války připomínat a nikdy na ně nezapomenout," řekl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda na vernisáži výstavy, která byla současně zahájena na londýnském nádraží Liverpool Street Station a pražském Vyšehradě.

Slavnostního zahájení výstavy se zúčastnilo také sedm z wintonových dětí, které v roce 1939 opustily republiku a našli na dlouhá léta nový domov ve Velké Británii. Na počest Sira Nicholase zfoukli svíčky na dortu k jeho 102. narozeninám.(Petr Šváb/Velká Epocha)
Slavnostního zahájení výstavy se zúčastnilo také sedm z wintonových dětí, které v roce 1939 opustily republiku a našly na dlouhá léta nový domov ve Velké Británii. Na počest Sira Nicholase sfoukly svíčky na dortu k jeho 102. narozeninám.(Petr Šváb/Velká Epocha)

Sir Nicholas Winton se slavnostního zahájení Winton's Trains Exhibition v Londýně účastnil osobně a zároveň si telefonicky z Prahy vyslechl gratulace ke svým 102. narozeninám a sfoukl svíčky na dortu ve tvaru lokomotivy. „Dnes si připomínáme, že každá lidská katastrofa má své hrdiny: že mezi tisíci tragickými příběhy se najde alespoň jeden příběh se šťastným koncem a že mezi tisíci činy motivovanými neopodstatněnou nenávistí se najde alespoň jeden čin motivovaný úctou k lidskému životu," řekl předseda Výboru pro oblast zahraničních vztahů a cestovního ruchu ZHMP Jan Kalousek.

Exteriérová výstava velkoplošných fotografií a dokumentů, které navazují na úspěšný projekt Winton Train 2009, je v Praze na Vyšehradě instalována v parku před Starým purkrabstvím od 19. května do 21. července 2011. Následující putování instalace výstavy Wintonovy vlaky pokračuje do Německa - Berlína a dalších německých měst, dále do Izraele, na Nový Zéland a do USA.

Výstava přibližuje osudy některých dětí od chvíle jejich emigrace až do dnes. (Petr Šváb/Velká Epocha)
Výstava přibližuje osudy některých dětí od chvíle jejich emigrace až dodnes. (Petr Šváb/Velká Epocha)

Výstava po letech mapuje emocionálně i fakticky mimořádnou cestu Wintonova vlaku. Expozice je instalována v exteriéru na 27 mobilních panelech, které jsou v nočních hodinách osvětlené. Obrazové dokumenty a fotografie provázejí vysvětlující texty. Na dobových fotografiích jsou zachyceny tváře dětí, jejich cestovní pasy a víza, záběry Nicholase Wintona s dětmi při odjezdech vlaků v roce 1939, dokumenty o koncentračních táborech (např. Auschwitz-Birkenau) a o neúnosných podmínkách, ve kterých tam děti přežívaly.

Expozice autora výstavy, kterým je režisér a kameraman Jaroslav Brabec, přináší i svědectví o současném životě Wintonových dětí, které se usadily a žijí v České republice. Nabízí fotografie z návštěv v jejich domovech, jejich současné portréty, přibližuje život jejich rodin.

Fotografie zachytily také emotivní setkání se Sirem Nicholasem Wintonem v Londýně i pohled do jeho současného domova v Maidenheadu. Součástí výstavy jsou také připomínky různých etnických, rasových a nacionalistických konfliktů.