Společnost Google nedávno začala sponzorovat projekt, který by měl počítače obdařit emocemi. Jeho cílem je poskytnout počítačům dar „lítosti“, či přesněji schopnost poučit se z chyb.

Projekt byl původně ohlášen profesorem Yishay Mansourem z Blavatnikovy fakulty počítačových věd při tel-avivské univerzitě už počátkem tohoto roku, ale Google jej začal financovat teprve nedávno. Podle organizace American Friends Tel Aviv University (AFTAU) by se projekt mohl stát „propojením na poli výpočetní techniky a teorie her“.

Část, kvůli které se nakonec angažoval i Google, popisuje Mansour takto: pokud by počítač dokázal předvídat výsledky dříve, než proběhne samotný proces, umožnilo by to efektivněji alokovat zdroje.

„Pokud by servery a systémy na internetu mohly vidět a vyhodnotit veškeré relevantní proměnné předem, mohly by například efektivněji přidělovat priority žádostem serverů, načítání dokumentů a lépe navádět návštěvníky na internetových stránkách," uvedl podle AFTAU Mansour.

Dobrým přirovnáním je počítač ve filmu „Válečné hry“, který se poté, co si uvědomil, že by obě strany ve výsledku ztratily, rozhodl upustit od nukleární války.

Koncept „lítosti“ funguje podobně. Podle AFTAU by počítače zjistily potenciální výsledky a své činy by přizpůsobily tomu, aby byly co nejpříznivější.

Přečtěte si původní článek na techzwn.com


http://www.theepochtimes.com/n2/technology/google-funds-program-to-give-computers-regret-55264.html