20110523_china_melon
Čína má nejnovější potravinový skandál - vybuchující melouny. (Screenshot/Televize NTD)

PEKING, 18. května - Farmář Liu Mingsuo doufal, že si letos vydělá na vodních melounech. Místo toho teď počítá ztráty, když mu jeho úroda ovoce začala na zemi explodovat.

Liu začal melouny pěstovat až letos. Říká, že mu místní zemědělský expert poradil, aby plodiny stříkal určitým druhem chemikálie, díky které mají být melouny větší a sladší. Místo toho ale došlo k nečekanému zvratu. Melouny začaly pukat dlouho předtím, než byly zralé. Během jediného rána musel Liu vyhodit přes pět tun sklizně.

 

Video poskytla Televize NTD

Rovněž okolní zemědělci mají s praskajícími melouny problémy. Dokonce ti, jejichž ovoce se zdá být v pořádku, se setkávají ze strany obchodníků s odmítnutím kvůli obavám, že melouny explodují později.

Jde o zatím poslední případ nepoctivého jednání čínských výrobců potravin, kteří ve snaze o rychlý zisk své produkty uměle vylepšují. Někteří blogeři poznamenali, že je dobře, že melouny vybuchly na farmách, jinak by teď měli škodlivé chemikálie v sobě.

Čínská vláda nedávno médiím povolila, aby o potravinových skandálech více informovala. Reaguje tak na rostoucí hněv veřejnosti nad sérií jedovatých nebo nebezpečných potravin, které se dostaly na pulty obchodů.