Továrny Saabu ve švédském Trollhättanu mají podle odhadů hodnotu 29 milionů eur. (Foto: Saab Automobile AB/Wikimedia Commons)
Továrny Saabu ve švédském Trollhättanu mají podle odhadů hodnotu 29 milionů eur. (Foto: Saab Automobile AB/Wikimedia Commons)

Partnerství, které začátkem května oznámily švédská automobilka Saab Automobile, která je na mizině, a čínská společnost Hawtai, bylo zrušeno.

Podle tiskového prohlášení nizozemského majitele Saab - Spyker Cars prý nebylo možné dospět napříč všemi zúčastněnými stranami k dohodě. Jednání s Hawtai budou pokračovat, Saab se však momentálně ohlíží i po jiných čínských partnerech.

„To, že strany nemohou dosáhnout konečné dohody, je znepokojující," okomentoval pro Švédský rozhlas nečekané zrušení švédský premiér Fredrik Reinfeldt.

Generální ředitel společnosti Spyker, Victor Muller, nedávno řekl, že čínská firma dostane poslední šanci koupit Saab, reprezentující evropskou značku vozů prémiové kvality. Sdělil také, že kromě Hawtai již probíhají jednání s dalšími dvěma čínskými společnostmi. Obě byly vybrány týmem Saabu, který pečlivě zkoumal čínský trh.

Pokud nebude možné uzavřít dohodu s Hawtai, bude se Spyker snažit dosáhnout podobné dohody s jednou z dalších zúčastněných čínských automobilek.

„Snaha najít dokonalého partnera, zatímco firma čelí krizi, je pro Saab obrovská výzva," komentovala dění švédská ministryně pro podnikání a energetiku, Maud Olofssonová.

Spyker též oznámil, že budou pokračovat také jednání s Evropskou investiční bankou (EIB).

Továrny Saabu ve švédském Trollhättanu mají podle odhadů hodnotu 29 milionů eur (42 miliónů dolarů) a budou použity jako zajišťovací instrument za veškeré vládní záruky vázané na EIB. Pokud Saab bude schopen znovu obnovit výrobu, budou tyto peníze nezbytné k úhradě závazků subdodavatelům a na platy zaměstnanců.

Linky Saabu stojí nečině už pátým týdnem. Zástupce společnosti Saab, Gunilla Gustavsová, se pro Švédský rozhlas nechala slyšet, že vyřešení této otázky je nyní hlavní prioritou.

Article in English


Čtěte také:

Spyker vrátí novému Saabu retro design z padesátých let

GM finišuje odprodej Saabu a připravuje se na rozsáhlou restrukturalizaci

Nebudou-li zájemci, ukončí GM provoz Saabu